Osoby uprawnione do emerytury, w obowiązującym od października obniżonym, powszechnym wieku emerytalnym, od 1 września mogą składać wnioski.
  
Obniżenie od października wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn spowoduje znaczące zwiększenie liczby składanych wniosków o emeryturę. Szacuje się, że w wyniku wprowadzonych zmian prawnych, największy wpływ wniosków nastąpi w IV kwartale bieżącego roku. Ich prognozowana liczba w tym okresie wyniesie w całym kraju ponad 330 tys., z czego na województwo podkarpackie przypada ok. 17 tys. wniosków o emeryturę złożonych przez uprawnionych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany na obsługę zwiększonej liczby klientów składających wnioski emerytalne. Przygotowania trwały od kilku miesięcy czego wyrazem było m.in. uruchomione od lipca we wszystkich placówkach ZUS stanowiska doradcy emerytalnego, na Podkarpaciu zostało uruchomionych 30 doradców.

Doradca odpowiada potencjalnym emerytom na wszystkie pytania dotyczące świadczenia, w tym m.in. kiedy należy złożyć wniosek, jakie dołączyć dokumenty oraz od czego zależy wysokość emerytury. Dodatkowo może wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia. Jednak decyzję, w sprawie przejścia na emeryturę, każdy klient musi podjąć sam. Doradcy emerytalni od lipca w województwie podkarpackim obsłużyli ponad 17,3 tys. klientów.

Sale obsługi klientów są otwarte we wszystkich placówkach ZUS w poniedziałki w godzinach od 8:00 do 18:00, a od wtorku do piątku od 8:00 do 15:00.Od 1 września Zakład jest przygotowany do pracy w dodatkowych godzinach celem obsługi klientów w sprawach emerytalno-rentowych. Przewidujemy także uruchomienie dodatkowych stanowisk informacyjnych tak, aby zminimalizować czas oczekiwania klientów na obsługę.

Dodatkowo, Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle zaprasza klientów do skorzystania z usług ekspertów w sprawach emerytalno-rentowych w punkcie informacyjnym 12 września (wtorek) mieszczącym się w Urzędzie Miasta Krosna (ul. Lwowska 28 A). Punkt będzie czynny w godz. od 10:00 do 13:00.