"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego wybrane zostało w tym roku w ogólnopolskim głosowaniu na lekturę Narodowego Czytania. I to właśnie ten dramat czytała cała Polska, również w Krośnie i Zręcinie.
Wydarzenie tym razem na krośnieńskim rynku odbyło się po raz szósty 2 września. W ten sposób Krosno włączyło się w ogólnopolską akcję, której celem jest promocja czytelnictwa i wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami literatury polskiej. Narodowe Czytanie zainicjowane zostało w 2012 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i również w tym roku akcję honorowym patronatem objęła Para Prezydencka RP.

czytanie Wesela w Krośnie

Gości na krośnieńskim rynku powitała dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej Teresa Leśniak, a czytanie "Wesela" dialogiem Gospodarza i Poety rozpoczęli: Bronisław Baran - Zastępca Prezydenta Krosna oraz Jacek Buczyński - aktor krakowskiego Teatru "Kto".

czytanie Wesela w Krośnie

Całej akcji towarzyszył kiermasz książek za 1 zł, który jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem wśród miłośników książek używanych, akcja bookcrossingowa, a na przyniesionych lub kupionych egzemplarzach książek można było dostać pamiątkową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta. Specjalne miejsce na zabawy plastyczne przygotowane także dla dzieci.

czytanie Wesela w Zręcinie

"Wesele" czytano także w Zręcinie. Organizatorem wydarzenia podobnie jak przed rokiem było Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Relacja na żywo prowadzona była przez portal terazKrosno.pl. Zapraszamy do obejrzenia retransmisji:Wspólne czytanie odbyło się przy specjalnie na tę okazję przystrojonym stole weselnym ustawionym na placu obok domu towarowego. Strofy dramatu Wyspiańskiego czytał m.in. dyrektor Gimnazjum Paweł Przetacznik i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Chorkówce Bogusław Pacek.

Stół weselny