Święto pieczonego ziemniaka "Kartoflisko" V edycja przeszła już do historii, pozostaną wspomnienia i zapach palonego ogniska.
  
3 września w amfiteatrze widackim z tej okazji prezentowały się zaproszone zespoły śpiewacze: "Łęczanie" z Łęk Dukielskich, "Chorkowianie" z Chorkówki, oraz kapela ludowa "Piasty", wprowadzając publiczność w świat melodii ludowych z okolic Krosna i rzeszowszczyzny.

Kartoflisko 2017 w Widaczu

W trakcie imprezy nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w postaci sprzętu sportowego zwycięzcom "Trójboju Rakietowego", imprezy sportowej trwającej przez całe wakacje. Nagrody wręczali dyrektor GOK Janusz Węgrzyn oraz radna Gminy Miejsce Piastowe Maria Glazer.

Kartoflisko 2017 w Widaczu

Najważniejszym konkursem, który odbył się podczas kartofliska to oczywiście konkurs kulinarny adresowany do Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Miejsce Piastowe pod nazwą "Ziemniak na 100 sposobów". Każde koło miało za zadanie przygotować dowolną ilość potraw z ziemniaków, wg własnego uznania i pomysłu. Komisja powołana przez organizatora - radna powiatu krośnieńskiego Teresa Sirko, kucharz z restauracji "Jaś Wędrowniczek" Tomasz Findysz, oraz szef firmy "Posmakuj" Paweł Dobrzański dokonała oceny w następujących kategoriach: smak potrawy, oryginalność, pomysłowość oraz łatwość przyrządzenia i wybrała zwycięzców.

Na stołach królowały m.in.: tartaletka nadziewana szpinakiem z boczkiem i jajkiem wiejskim, rolada ziemniaczana faszerowana warzywami, sernik ziemniaczany, marcepanki ziemniaczane w polewie czekoladowej, knedle ziemniaczane z nadzieniem mięsnym, łącznie 59 głównych dań z ziemniaków. Nagrodę Grand Prix przyznano dla KGW z Widacza, za całokształt przygotowań, zaangażowanie, wyszukany smak, ilość przygotowanych potraw, było ich aż 11, ale decydujący głos padł za oryginalną pikantną zupę ziemniaczaną z miętką ogrodową. Nagrodę pieniężną oraz dyplom z rąk kucharza z restauracji "Jaś Wędrowniczek" Tomasza Findysza odebrała osobiście przewodnicząca KGW z Widacza Ludwika Wojtowicz. Pozostałe koła również otrzymały dyplomy i wyróżnienia pieniężne, które wręczył uroczyście dyrektor GOK Janusz Węgrzyn.

Kartoflisko 2017 w Widaczu

W godzinach popołudniowych na widackiej scenie pojawiła się gwiazda wieczoru JANSKY - Jan Zieliński wokalista grupy Bolter. Zaprezentował niezwykle szeroki repertuar koncertowy, z największymi polskimi przebojami z lat 60, 70, 80. "Daj mi tę noc", "Boa – boa", "Żegnaj baj baj" czy "Więcej słońca", którego tego dnia na niebie było zdecydowanie za mało, wokalista porwał publiczność do wspólnej zabawy i tańca.

Później na scenie pojawiła się także kapela 50 plus, a wieczorem wszyscy bawili się na festynie z zespołem Quatro. O stronę kulinarną zadbała restauracja „Jaś Wędrowniczek”, oraz panie z KGW z Widacza, serwując pyszne pierożki , barszczyk ukraiński i zapiekanki.

Kartoflisko 2017 w Widaczu

Ten dzień przypomniał wszystkim o nadchodzącej jesieni, szybciej zapadł zmierzch, w powietrzu unosił się dym z ogniska, w którym piekły się ziemniaki, a z nieba padał sobie od czasu do czasu wrześniowy deszczyk. Organizatorem tego cyklicznego przedsięwzięcia był GOK w Miejscu Piastowym oraz organizacje społeczne wsi Widacz.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: