W Zawadce Rymanowskiej zakończyła się IV już edycja projektu "Rodzinny Tabor w Zawadce Rymanowskiej".
  
Ponad 50 rodzin z dziećmi poznawało kulturę tradycyjną Podkarpacia tańcząc przy skrzypcach, cymbałach i basach, śpiewając na starą pogórzańską nutę i poznając tradycyjne rękodzieło. W dniach od 2 do 8 lipca odbył się IV Rodzinny Tabor, na którym przez 7 dni rodziny z całej Polski bawiły się i uczyły razem z mieszkańcami wsi Podkarpackich.

Zawadka Rymanowska

W malowniczej, oddalonej od cywilizacji Zawadce Rymanowskiej, głównie na terenie gospodarstwa agroturystycznego Farfurnia, w domu ludowym, w domu rekolekcyjnym i w wiecie u Igi odbywały się inspirowane tradycyjną kulturą zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, warsztaty tańców tradycyjnych, pieśni pogórzańskich, warsztaty gry na popularnych niegdyś na Podkarpaciu instrumentach (cymbałach, skrzypcach, kontrabasie).

Zawadka Rymanowska

Uczestnicy spotkać się mogli zarówno z miejscowymi twórcami (akordeonista Jan Glazar z Krościenka, śpiewaczka Teresa Samborowska z Chorkówki, kapela Pogórzanie z Głowienki, skrzypek Jan Malisz z Męciny Małej, zespół Tereściacy, garncarz Michał Kacprzyk z Zawadki, plecionkarka Joanna Wrzecionko z Iwli), jak i z badaczami zajmującymi się tradycyjną muzyką, śpiewem i tańcem (Bartosz Gałązka, Agnieszka Bernacka), historią i architekturą (Stanisław Kryciński, Jacek Koszczan).

Zawadka Rymanowska

Impreza zakończyła się 8 lipca Targiem Tradycji w Domu Ludowym w Zawadce. Można było zakupić regionalne rękodzieło, potrawy oraz potańczyć jak za dawnych lat sztajerki, polki, walczyki i tanga przy kapeli Pogórzanie. Za rok w pierwszym tygodniu lipca kolejna edycja. Organizatorzy zapraszają już teraz na tańce i warsztaty.

Organizatorem Taboru było Stowarzyszenie Karpatka a partnerem projektu Gmina Dukla, Fundacja PZU, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Lasy Państwowe.