W trasę wyruszą późnym wieczorem z Klasztoru Franciszkanów w Krośnie. Zadanie jest proste i jasne: przejść ponad 40 km, w nocy, w milczeniu, być zdanym jedynie na własne siły.
  
Ekstremalna Droga Krzyżowa jest wyzwaniem dla wytrwałych, zmaganiem się z własnymi słabościami, szansą na przemianę oraz nową formą duchowości. Rozpocznie się mszą św. w piątek (15 września) o godzinie 20:00. Po mszy św. około 21:00 nastąpi wyjście na Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Zapraszamy was na podjęcie tego trudu z racji Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, które w Kościele obchodzimy 14 września. Wiemy czym jest dla nas Krzyż. Znakiem wiary, ale i miejscem pokonania zła przez największą miłość jaką jest nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. Wielu od zarania dziejów oddało życie broniąc obecności tego znaku w świecie. To dzieje się też po dziś dzień. Dla nas ten znak jest też motywacją do zmian na lepsze tam gdzie żyjemy - mówią organizatorzy.
Stąd też i hasło wrześniowe nawiązujące do EDK Wielkiego Postu 2017: "Zmiana nie przyjdzie sama musisz jej pomóc".

Trasy do przejścia:

Trasa Matki Bożej Murkowej: Krosno, Białobrzegi, Krosno-Polanka, Szczepańcowa, Głowienka, Wrocanka, Rogi, Lubatówka, Lubatowa, Rymanów Zdrój (zielony szlak), Rymanów. 41 km, suma podejść 594m.

Trasa Franciszkańskich Męczenników z Peru: Krosno, Korczyna, Kombornia, Jabłonica Polska, Malinówka, Zmiennica, Malinówka, Stara Wieś, Orzechówka, Wola Komborska, Kombornia, Czarnorzeki, Rezerwat Prządki, Odrzykoń, Krosno. 48 km, suma podejść 1023 m.

Zapisy odbywają się elektronicznie na stronie głównej EDK www.edk.gov.pl