W Dukli oddano hołd poległym podczas operacji dukielsko-preszowskiej.
Dziś w Dukli na Cmentarzu Wojennym i przed Krzyżem Pojednania odbyły się uroczystości związane z obchodami 73. rocznicy operacji dukielsko-preszowskiej znanej także jako operacja karpacko-dukielska i bitwa o Przełęcz Dukielską.

uroczystości w Dukli

Uroczystości zgromadziły przedstawicieli wielu samorządów, organizacji i środowisk z Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji i Polski. Wśród nich była córka generała armii Ludvika Svobody Zoe Kluskova-Svobodova.

Zoe Kluskova-Svobodova

Gości przywitał Burmistrz Dukli Andrzej Bytnar a okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Kazimierz Gładysz. - Dolina Śmierci to dla nas nie tylko nazwa topograficzna ale jeden z węzłów naszej świadomości. Tradycja Polska osadzona w normach chrześcijańskich każe nam szanować poległych i zamordowanych. Nakazuje nam też przechowywać i przekazywać o nich pamięć. Każe z czcią i pokorą stanąć wobec każdej śmierci. Społeczeństwo polskie oddaje dziś należny szacunek i cześć pochowanym tu żołnierzom wszystkich narodowości. To własnie tu - na dukielszczyźnie - rozegrała się jedna z najkrwawszych operacji II wojny światowej - mówił Kazimierz Gładysz.

WIDEO

Po wystąpieniu nastąpiło złożenie przez licznie przybyłe delegacje wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza a trębacz z Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa odegrał sygnał "Śpij, kolego".

uroczystości w Dukli

Dukielskie uroczystości zakończyły się pod Pomnikiem Pojednania wspólną modlitwą w intencji poległych i złożeniem kwiatów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: