Wystawę Wacława Turka będzie można zobaczyć w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
Regionalne Centrum Kultury w Krośnie zaprasza na wystawę jubileuszową Wacława Turka "Reminiscencje" która odbędzie się w dniach od 2 do 30 listopada. Wernisaż wystawy odbędzie się 16 listopada o godzinie 18:00. W programie również promocja tomiku wierszy "Wino darowane ptakom".

Wacław Turek - fotograf, muzyk, poeta, ponad 40 lat pracy w kulturze. W latach 70. współzałożyciel Krośnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego, były fotoreporter redakcji tygodnika PODKARPACIE i NOWIN RZESZOWSKICH. W latach 1977-1983 fotoreporter Krajowej Agencji Wydawniczej oddziału w Rzeszowie. W 1980 decyzją UW Wydziału Kultury i Sztuki w Krośnie uzyskał uprawnienia instruktora w zakresie fotografii. Od 2001 roku jest prezesem Foto klubu przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W tym czasie zorganizował 17 Międzynarodowych Plenerów Fotograficznych z udziałem fotografów ze Słowacji, Rumunii, Ukrainy i Węgier, kilkadziesiąt wystaw po obu stronach granicy. Współpracuje z Foto klubami w Bardejowie, Humennem, Koszycach i Rużemborku na Słowacji oraz w Użogrodzie na Ukrainie. Jego wystawa "Podkarpackie kapliczki" prezentowana była m.in. w Australii, Finlandii, na Litwie, Słowacji, Węgrzech, Ukrainie. Autor wystaw m.in. „Egipt”, „Hiszpania”, „Zapisane spojrzeniem”, „Anioły cmentarne”, „Dwie strony ulic”, „Na styku kultur”, „Moja pasja, mój świat”.

Za osiągnięcia w dziedzinie kultury uhonorowany został odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Miasta Krosna, Nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego, Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Posiada tytuł artysty-fotografika, Honorowego Członka Związku Słowackich Fotografów, w 2015 roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony dla Fotografii Polskiej.

Nagrodzony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczenie odbędzie się w listopadzie 2017 roku.

Udostępnij ten artykuł znajomym: