"Piernikowe szaleństwo" powoli ale zdecydowanie wkroczyło w zacisze krośnieńskiej starówki, na której w miniony weekend odbyła się Fabryka Piernika.
Po raz kolejny w dniach 9 i 10 grudnia mieszkańców Krosna i okolic zwabił na krośnieński rynek piernikowy zapach, który wydobywał się z powstałej tam Fabryki Piernika. Powstała ona dzięki współpracy Urzędu Miasta Krosna, Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie.

W sercu miasta przygotowany został namiot, który nauczyciele przedmiotów gastronomicznych i uczniowie kształcący się w zawodach gastronomicznych w ZSP Nr 2 w Krośnie zamienili w piernikową krainę jak z bajki. Licznie przybyli goście mogli obserwować, jak przebiegał proces przygotowania piernikowego ciasta, nadawania piernikom bożonarodzeniowych kształtów, ich wypieku oraz dekoracji. Zostali także zapoznani z historią pierników, tradycyjną recepturą na piernikowe ciasto, przyprawami korzennymi, technikami lukrowania oraz różnymi elementami dekoracyjnymi.

Krosno, fabryka Piernika

Udział w piernikowych warsztatach i możliwość własnoręcznego wykonania pierników dostarczyła Krośnianom wiele radości i wprowadziła w atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Dodatkową atrakcję stanowiły świątecznie udekorowane stoły z bogatą piernikową aranżacją w postaci: szopki, domków, choinek, zaprzęgu reniferów, drobnych pierniczków o różnych kształtach. To "piernikowe szaleństwo" powoli ale zdecydowanie wkroczyło w zacisze krośnieńskiej starówki, a woń korzennych przypraw rozbudziła zmysły Krośnian starszych i młodszych.

Piernikowe dekoracje staną się zapewne ozdobą wigilijnych stołów mieszkańców i będą swym wyjątkowym zapachem przypominać o grudniowej Fabryce Piernika.