Gorący apel o ostrożność do wszystkich, którzy użytkują urządzenia grzewcze na gaz, drewno czy węgiel. Prawie każdy uważa, że nieszczęścia dotykają innych, a nie nas. Niestety, nieszczęśliwe zbiegi okoliczności albo wręcz balansowanie na granicy rozsądku przy używaniu urządzeń grzewczych, może sprowadzić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.
Wszyscy borykamy się z kosztami ogrzewania podczas sezonu zimowego, jednakże osoby, które mają urządzenia czerpiące powietrze do spalania z pomieszczeń, w których przebywają, przy zakłóceniu procesu wentylacji są szczególnie zagrożone zatruciem tlenkiem węgla, którego nie widać i nie czuć. Zwłaszcza jest to niebezpieczne w porze nocnej, gdy śpiąc nie jesteśmy w stanie zareagować na potencjalnie niebezpieczne sytuacje, które być może byśmy zauważyli.

czad, ogień, kampania

Nie ma jednak co zdawać się na własne, zawodne zmysły i spostrzegawczość, gdy w grę wchodzi nasze zdrowie i życie. Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed podstępnym tlenkiem węgla jest zakupienie odpowiedniego detektora tlenku węgla oraz zamontowanie i eksploatowanie go zgodnie z instrukcją obsługi. Oczywiście należy pamiętać o prawidłowości pracy urządzeń grzewczych, drożności przewodów wentylacyjnych i rozszczelnieniu okien i drzwi, aby dostarczyć powietrza niezbędnego do spalania paliwa.

W tym roku prowadzona jest kampania społeczna przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Głównym celem kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa o zagrożeniach związanych z sezonem grzewczym, a także sposobami im przeciwdziałania.

czad, ogień, kampania

W ramach kampanii "Czad i ogień. Obudź czujność", strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, w wielu szkołach prowadzili spotkania informacyjne dla dyrekcji i nauczycieli szkół, rozdawali plakaty informacyjne i prosili o podjęcie tematu podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. Odbywały się również spotkania z dziećmi, czy rodzicami podczas wywiadówek. Akcja będzie prowadzona w dalszym ciągu w 2018 roku, dlatego też istnieje możliwość zorganizowania spotkań z dziećmi w szkołach, podczas zebrań z rodzicami, czy podczas zajęć szkoleniowych w zakładach pracy.

Oceń artykuł