Krośnieńskie Muzeum Rzemiosła wzbogaciło się o nowe specjalistyczne wyposażenie do pracowni Działu Dokumentacji Archiwalnej Historii Rzemiosła. Dzięki nim Muzeum wkroczy w nową – cyfrowa erę.
Muzeum otrzymało dofinansowanie w ramach programu Infrastruktura Kultury, dzięki któremu zakupiono sprzęt służący do digitalizacji zbiorów. Najważniejszym z zakupów był skaner wraz ze stanowiskiem do przeglądania i udostępniania zbiorów, który niedawno dotarł do Muzeum Rzemiosła i przeszedł pierwsze testy. To ogromny krok naprzód dla muzealników.

- Najcenniejsza dla nas jest perspektywa wirtualnego udostępniania wersji cyfrowej zasobów archiwalnych – mówi Łukasz Stachurski kustosz z Działu Historii Rzemiosła – koordynator projektu z ramienia Muzeum.
- Nowy sprzęt zwiększy potencjał naszej instytucji i dostosuje jakość naszych usług do norm europejskich – dodaje Ewa Mańkowska – dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
- Skanery takie jak nasz używane są w najlepszych i najbardziej prestiżowych muzeach w Europie.

Zeskanowane na nowoczesnym sprzęcie dokumenty będą dostępne w formie cyfrowej. Jakość kopiowanych muzealiów jest bardzo wysoka – pozwala uchwycić najdrobniejsze szczegóły. Archiwalia w posiadaniu których jest Muzeum są przedmiotem licznych kwerend naukowych, prowadzonych przez instytucje, uczelnie i badaczy. Do tej pory nie wszystkie były udostępniane ze względu stan zachowania oryginałów.

Skaner będzie mógł również służyć jako stół reprodukcyjny - oznacza to, że można na mim fotografować małe eksponaty czy obrazy, które również będą mogły być wykorzystywane i oglądane online.
Przedmiotem projektu w ramach którego Muzeum otrzymało dofinansowanie był również zakup mebli, oświetlenia, sprzętu komputerowego, fotograficznego oraz niezbędnego specjalistycznego oprogramowania.

W zbiorach Muzeum Rzemiosła w Krośnie znajdują się cenne archiwalia związane z dziejami rękodzielnictwa z terenu Krosna i okolicy. W dużej części są to starodruki, dokumenty i księgi.

Całkowity koszt realizacji projektu to 126 800 zł, w tym wkład własny to 46 800zł a dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 80 000zł.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.