W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie odbyło się spotkanie krośnieńskiej młodzieży z Maciejem Rędziniakiem zorganizowane w ramach X obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W dniu 24 stycznia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach X obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dni pamięci poświęcone ofiarom holokaustu służą głębszemu przybliżeniu zagłady Żydów mieszkańcom naszego regionu, a w szczególności młodzieży.

Gościliśmy Macieja Rędziniaka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, z wykładem pt."Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej".

Prowadzący przedstawił chronologicznie rozwój antysemityzmu w Niemczech w latach 20-tych i 30 –tych XX wieku. Wyjaśnił młodzieży znaczenie terminu holocaust. Przypomniał, że ponad milion Polaków podczas II wojny światowej brało udział w ratowaniu ludności żydowskiej. Wielu z nich poniosło za to śmierć.

Maciej Rędziniak

W drugiej części uczestnicy spotkania obejrzeli film "Historia Kowalskich". Film nawiązuje do zbrodni popełnionej przez Niemców w Starym Ciepielowie i Rekówce. Jesienią 1942 roku Adam i Bronisława Kowalscy z Ciepielowa ukrywali swoich sąsiadów Żydów przed okupantami. 6 grudnia 1942 roku o świcie oddział żandarmerii otaczył domy Polaków, podejrzewanych o ukrywanie Żydów. Film jest wstrząsającą historią kilku polskich rodzin, które, by ocalić swoich sąsiadów - polskich Żydów, naraziło na śmierć życie własnych dzieci.

Wykład uzupełniała wystawa zbiorów bibliotecznych zatytułowana "Historia Żydów na przestrzeni wieków", którą można oglądać w sali konferencyjnej Biblioteki do 27 stycznia. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z II LO w Krośnie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie razem z opiekunami - nauczycielami historii.