W Szkole Podstawowej w Potoku odbyły się środowiskowe X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu na Podkarpaciu.
W czwartek (25 stycznia) w Szkole Podstawowej w Potoku odbyły się środowiskowe X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu na Podkarpaciu. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 uroczystym nabożeństwem w intencji Ofiar Holokaustu w potockim Kościele.

Następnie w budynku szkoły odbyło się spotkanie z wnuczkami osób, które przeżyły Holokaust: Deanna Segall i Hannah Gill ze Stanów Zjednoczonych. Gościom ze Stanów towarzyszyły Natalia Mazur i Ewa Trojanowska z Poznania. Kolejno, Zofia Macek  - emerytowana nauczycielka historii, wygłosiła prelekcję na temat obozu hitlerowskiego w Szebniach. Uczniowie i absolwenci szkoły przygotowali na zakończenie okolicznościowy montaż  słowno - muzyczny pod znamiennym tytułem " Nie pytajcie, nie powiem, nie wiem".

szkoła podstawowa w Potoku

Uczestnicy uroczystości mogli podziwiać także piękne fotografie wykonane przez uczniów, ukazujące pozostałości kultury żydowskiej w naszym najbliższym otoczeniu. Wernisaż fotograficzny przygotowali: Michał Wiatr, Julia Zych, Damian Woźniak - z klasy IV, Oliwier Gębarowski, Wiktor Gierula z klasy VI, Weronika Korczykowska, Paulina Zych - z klasy VII, Kacper Rodzaj - z klasy II gim i Julia Rak - z klasy III gim.


Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych - Ryszard Zagórki - z-ca Burmistrza Gminy Jedlicze oraz radni Rady Miejskiej w Jedliczu na czele z Piotrem Woźniakiem - przewodniczącym Rady. Obecni byli także: Andrzej Guzik - wicedyrektor PCEN w Krośnie, Ks. Franciszek Partyka - proboszcz Parafii Potok oraz dyrektorzy szkół i placówek z terenu Gminy Jedlicze, rodzice, nauczyciele i uczniowie.

szkoła podstawowa w Potoku

Organizatorem uroczystości byli: Burmistrz Gminy Jedlicze, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Składamy gorące podziękowania dla wszystkich mam, które przygotowały poczęstunek dla gości i zajmowały się serdeczną obsługą.

Udostępnij ten artykuł znajomym: