Pani Katarzyna Moroń świętowała 109 urodziny. Mieszka w Zboiskach w gminie Dukla, jest najstarszą mieszkanką Podkarpacia i jedną z najstarszych żyjących osób w Polsce.
12 lutego burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli Andrzej Dziedzic oraz sołtys sołectwa Zboiska Mariusz Lajdanowicz złożyli najserdeczniejsze życzenia Jubilatce. Pani Katarzyna Moroń ze Zboisk w gminie Dukla świętowała 109 urodziny.

Pani Katarzyna Moroń mieszkała w Iwli, gdzie ciężko pracowała w gospodarstwie rolnym. Podczas walk prowadzonych w czasie operacji karpacko-dukielskiej dom pani Katarzyny został zmieciony z powierzchni ziemi. Po wojnie zamieszkała w Chyrowej. Za mąż wyszła po czterdziestce, za 20 lat starszego wdowca. Urodziła córkę Janinę, która obecnie się nią opiekuje, a mieszka u wnuczki Renaty Książkiewicz w Zboiskach. Mąż pani Katarzyny zmarł w 1963 roku, kiedy córka miała 11 lat. Od tej pory wspólnie ciężko pracowały, aby się utrzymać. Ciężka praca na roli przyczyniła się do problemów z kręgosłupem. Pani Katarzyna ma dwie wnuczki Renatę i Agatę i trójkę prawnucząt: Paulinę, Michała i Arkadiusza. Wszyscy są do babci mocno przywiązani. - Mama ma apetyt, nie zażywa żadnych lekarstw, oprócz witamin, nie choruje, tylko "czasem jej się w głowie mąci", często nie śpi w nocy, ale później odsypia to w ciągu dnia - mówi córka Janina.

Katarzyna Moroń

W gminie Dukla liczącej na koniec zeszłego roku 14 632 mieszkańców 121 osób tj. 0,8% wszystkich mieszkańców gminy jest w wieku od 90-109 lat, w tym jest trzy kobiety powyżej 100 lat, najstarsza pani Katarzyna Moroń i dwie 102 latki: pani Helena Mikosz i pani Maria Kolanko, obie z Równego. Najstarszy mężczyzna Pan Michał Marszał mieszka w Równem, w tym roku ukończy 97 lat.

Wg strony najstarsipolacy.pl pani Katarzyna jest zajmuje 8 miejsce wśród najstarszych żyjących osób Polsce.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.