Krosno rozstrzygnęło przetarg na dostawę nowych autobusów.
Wkrótce na drogi Krosna i sąsiednich gmin wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno wyjadą nowe autobusy - będą nowoczesne, wygodne i przyjazne dla środowiska.

Do przetargu jaki rozstrzygnięty został w poniedziałek przystąpiły trzy firmy. 11 sztuk niskopodłogowych autobusów miejskich z napędem hybrydowym dostarczy Volvo Bus Corporation. Kolejne 8 sztuk niskopodłogowych autobusów o napędzie spalinowym dostarczy AUTOSAN a 2 niskowejściowe autobusy klasy MINI o napędzie spalinowym dostarczy firma MMI.

Wszystkie autobusy spełniają rygorystyczne normy emisji spalin EURO 6. Wyposażone będą również w szereg udogodnień dla pasażerów, takich jak automatyczna klimatyzacja, system dynamicznej informacji pasażerskiej, w tym system zapowiedzi głosowych oraz bezprzewodowy Internet. Bezpieczeństwo pasażerów zapewni system monitoringu wewnątrz i na zewnątrz pojazdów, a także na przystankach autobusowych w wybranych lokalizacjach na terenie miasta. - Zakup nowych autobusów niewątpliwie wpłynie na zwiększenie komfortu podróżowania i niezawodności taboru. To również pierwszy krok do ograniczenia niskiej emisji powodowanej przez transport publiczny - mówi Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna.

Zakup niskoemisyjnych miejskich autobusów jest częścią dużego projektu pn. "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 i realizowanego przez Miasto Krosno w partnerstwie z Gminami Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.

- W ramach projektu wspólnie z Partnerami planujemy szereg działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności publicznego transportu zbiorowego, poprzez budowę i przebudowę infrastruktury publicznego transportu zbiorowego, m.in. zatok autobusowych, czy wiat przystankowych - mówi dr Tomasz Soliński Koordynator Zespołu ds. przygotowania i realizacji projektu. Pierwsze autobusy trafią do Krosna do końca sierpnia, a ostatnia dostawa planowana jest na początek października bieżącego roku.

Obecnie flota MKS Krosno liczy ponad 40 autobusów. Część z nich ma już ponad 30 lat, niektóre jeszcze posiadają wysoką podłogę. Nowe pojazdy zastąpią najstarsze autobusy, które wycofane zostaną z eksploatacji.

Udostępnij ten artykuł znajomym: