W Jedliczu, Miejscu Piastowym, Iwoniczu-Zdroju, Dukli, Wojaszówce i Korczynie będzie można bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne.
Niespełna połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % uprawnionych pań. Warunkiem skuteczności Programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość. Jego waga i znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 - 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nie jest też wymagane skierowanie lekarskie. Na badanie można zgłosić się w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:
- w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu
- lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badania mammograficzne w mammobusie odbędą się w następującej lokalizacji:
Jedlicze - 22 marca 2018 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Kościuszki 1
Miejsce Piastowe - 22 marca 2018 przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Krośnieńska 3
Iwonicz-Zdrój - 23 marca 2018 na parkingu naprzeciwko Iwoniczanki, Al. Słoneczna 5
Dukla - 23 marca 2018 przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Armii Krajowej 1A
Wojaszówka - 27 marca 2018 przy Urzędzie Gminy, Wojaszówka 115
Korczyna - 28 marca 2018 przy Domu Seniora, ul. Biskupa S. Pelczara 5

Rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Telefon czynny jest od poniedziałku do soboty.

Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego należy przynieść na badanie zdjęcia/płyty z poprzednich mammografii.

Udostępnij ten artykuł znajomym: