26 lutego na terenie miasta Krosna w dwóch miejscach rozpoczęła się kolejna akcja płoszenia gawronów.
Akcja płoszenia gawronów w Krośnie jest prowadzona w dwóch miejscach.

Pierwszy obszar to obręb Starego Cmentarza przy ul. Krakowskiej, a drugi to zadrzewiony teren przy budynku ul. Żwirki i Wigury 4d. W tych miejscach przez 60 dni, także w niedziele i święta, będą pracowali sokolnicy ze specjalnie ułożonymi ptakami drapieżnymi.

Sukces tej akcji w znacznej mierze zależy od jej regularności. W grudniu 2016 r. usunięto gniazda gawronów w obrębie tych zadrzewień. Przeprowadzona kontrola w okresie jesiennym 2017 r. i w styczniu br. pokazuje, że na tym obszarze nie ma gniazd. Ponadto jest to metoda bezpieczna dla innych ptaków. Wbrew obiegowej opinii ptaki drapieżne, używane do odstraszenia gawronów nie atakują innych ptaków. Trzymane są na uwięzi przez sokolników i wypuszczane są na przeloty tylko w przypadku zauważenia gawronów wykazujących chęć zasiedlenia drzew. Ptaki drapieżne są karmione przez opiekunów i nie muszą polować w celu zdobycia pożywienia.

Zeszłoroczne doświadczenia pokazują dużą efektywność tej metody, a ponadto wg przeprowadzonych oględzin wykonanych przez ornitologa, metoda ta spowodowała powrót małych ptaków, które wcześniej zostały wyparte przez kolonie gawronów.

Udostępnij ten artykuł znajomym: