Krośnieński Klub Szachowy Urania zorganizował kolejne Mistrzostwa Krosna w szachach klasycznych.
Krośnieński Klub Szachowy Urania zorganizował kolejne Mistrzostwa Krosna w szachach klasycznych, które odbyły się w dniach 19 do 24 lutego. Zawody odbyły się tradycyjnie: grupa AB w świetlicy MOSiR Krosno na stadionie Karpat oraz grupa CD (dzieci do lat 10) w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Turniej grupy AB odbywał się systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund po 60 min+30 sec dla zawodnika i był zgłoszony do oceny rankingowej. Grupa CD (dzieci do lat 10 i 8) grała tempem 30 minut dla zawodnika na dystansie 5 rund. Do udziału w tegorocznych zawodach zgłosiło się łącznie 60 zawodniczek i zawodników z Krosna, Rogów, Dukli, Lipinek, Brzozowa, Starej Wsi, Wiśniowej, Jasła, Humnisk, Górek. W wyniku rozgrywek najlepszym zawodnikiem imprezy i mistrzem Krosna na 2018 r. został Wiesław Fic. Wygrał on 9 partii, jednocześnie wypełnił normę kandydata na mistrza. Wyprzedził drugą w tabeli juniorkę Annę Winter, która została mistrzynią Krosna i uzyskała normę kandydatki na mistrzynię. Trzecie miejsce zajął junior Adrian Chodorowski, który w swojej kategorii wyprzedził Mateusza Kosztyłę i Mateusza Jaszczuka. Najlepszą juniorką została Katarzyna Uliasz przed Klaudią Futymą. Spośród młodzików najlepszy okazał się Paweł Sowiński przed Dawidem Futymą i Samuelem Węgrzynem a młodziczek Martyna Mansz przed Joanną Fic.

Urania Krosno

Królewska gra łączy pokolenia w których spotkania i rywalizacja wnuków z dziadkami jest możliwa. W krośnieńskich mistrzostwach bardzo często dochodzi do spotkań rodzinnych, w których nie zawsze górą są starsi. Największe szanse na wygraną w grupie B miał weteran szachów w Krośnie (były kierownik sekcji szachów w Karpatach Krosno) Wacław Raus, niestety porażki w ostatnich rundach zepchnęły go na dalsze miejsce w tabeli. W tej grupie zwyciężył Kacper Kłok przed Michałem Drożdżalem i Michałem Guzikiem.

Największe emocje towarzyszyły rozgrywkom w grupie CD (dzieci do lat 8 i 10), których często wspierali duchowo rodzice i dziadkowie. Zwycięzcą w grupie chłopców do lat 12-tu został Michał Guzik, kolejne miejsca zajęli: Michał Omachel przed Olafem Przybyłowiczem. W grupie chłopców do lat 10 wygrał Paweł Sowiński przed Samuelem Węgrzynem i Kacprem Świerzowskim. W grupie dziewczynek do lat 12 triumfowała Katarzyna Uliasz przed Martyną Czerską a w grupie do lat 10 wygrała Martyna Mansz, która wyprzedziła Zofię Baranowską i Sandrę Koszyk.

Na zakończeniu mistrzostw medale, puchary, nagrody rzeczowe i upominki wręczyli: przedstawiciel kierownictwa RCKP Krosno, Andrzej Zajdel, prezes KKSz Urania Krosno, Marian Lorenc oraz sekretarz KKSz Urania Krosno, Sylwia Jaszczuk. Mamy nadzieję na kontynuację turnieju i podtrzymanie tradycji rozgrywania turniejów klasycznych w Krośnie. Szachy mają ogromną zaletę w rozwoju umysłowym dzieci i młodzieży, dlatego cieszy tak liczny ich udział w naszych zawodach. Sponsorem nagród, pucharów i gadżetów byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie, Urząd Miasta Krosna, Region NSZZ Solidarność w Krośnie oraz sponsorzy prywatni. Zawody sędziował Marian Lorenc (I NA).