Dziewiąta edycja konkursu Poezji Sybirackiej, która odbyła się w Jedliczu zgromadziła rekordową liczbę uczestników.
W dziewiątej edycji konkursu Poezji Sybirackiej, którego organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Krośnie wzięła udział rekordowa ilość uczestników. Przesłuchania uczniów, których zgłosiło się 115, odbyły się 22 marca br. w gościnnych murach Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu.

Młodych recytatorów, którzy przyjechali z opiekunami i nauczycielami powitała dyrektor szkoły Iwona Pytel. Na uczniów czekało wiele atrakcji przygotowanych przez dyrekcję i nauczycieli jedlickiego liceum m.in. wojskowa musztra paradna, zwiedzanie klas i pracowni, a także zmagania na strzelnicy sportowej. Każdy z uczestników przygotował jeden utwór. Jury pod przewodnictwem Jolanty Bajgier oceniało zrozumienie tematu, interpretację, dykcję i ogólne wrażenia artystyczne. Celem konkursu, którego inicjatorką była prezes Związku Sybiraków w Krośnie Romana Zoła, jest propagowanie wiedzy historycznej, kultywowanie pamięci o losach Sybiraków.

IX Konkurs Poezji Sybirackiej

Gratulacje i podziękowania dla uczestników konkursu i opiekunów przekazał starosta krośnieński Jan Juszczak - Bardzo się cieszę, że jest takie duże zainteresowanie udziałem w konkursie, że podejmujecie ten trud niełatwej tematyki, ale również rywalizacji w recytacji, emocjach, kto ładniej, bardziej autentycznie, ale także kto odda ducha tego co jest trudne w historii wielu rodzin i historii naszego narodu. Jestem przekonany, że ta dzisiejsza rywalizacja konkursowa na pewno przełoży się na to, że albo głębiej zainteresujecie się tematyką zsyłek, albo też przynajmniej pozostanie w Waszym sercu ta pamięć o tych milionach Polaków, którzy zostali wywiezieni tylko dlatego, że byli Polakami. Za to uczestnictwo w łańcuchu pokoleń Polaków, przenoszących pamięć dziękuję i życzę sukcesów bez względu na to jaką szkołę reprezentujecie. Dziękuję również opiekunom i wychowawcom, że być może to oni Was zmotywowali do tego abyście się zainteresowali tą tematyką i wszystkim za obecność.

Po wysłuchaniu wszystkich recytacji wyłoniono zwycięzców. Nagrody rzeczowe i dyplomy laureatom wręczali starosta krośnieński Jan Juszczak i dyrektor LO w Jedliczu Iwona Pytel.

Wyniki konkursu:
Kat. Gimnazja i klasy VII Szkół Podstawowych
I m. - Ewelina Słota (SP Piotrówka)
II m. - Weronika Kosiba (SP Wojaszówka)
II m. - Emilia Kiełtyka (SP nr 15 Krosno)
III m. - Joanna Frączek (Gimnazjum Katolickie Krosno)
III m. - Krystian Wołaczański (Gimnazjum Rymanów)

Kat. Szkoły ponadgimnazjalne
I m. - Dominika Góra ZSP nr 5 Krosno
II m. - Aleksandra Zwiercan (LO Jedlicze)
II m. - Aleksandra Łach (Katolickie LO Krosno)
III m. - Karolina Borek (ZSGH Iwonicz – Zdrój)
III m. - Jakub Lidwin (ZS Jedlicze)

Udostępnij ten artykuł znajomym: