Mija 10 lat współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Krośnieńskim, a XVII Dzielnicą Budapesztu, z tej okazji odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego
W tym roku mija 10 lat współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Krośnieńskim, a XVII Dzielnicą Budapesztu. Z okazji jubileuszu, 9 czerwca br., odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego, która rozpoczęła się nieprzypadkowo koncertem Zespołu Pieśni i Tańca "Pogórzanie" z Głowienki. To właśnie ten Zespół wystąpił 10 lat temu w Budapeszcie podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Jana Pawła II.

Po wysłuchaniu hymnów Węgier i Polski, starosta Jan Juszczak przedstawił 10 letnią historię współpracy obydwu samorządów. Wszystko zaczęło się w marcu 2008 r. gdy na teren powiatu krośnieńskiego przyjechała wycieczka Samorządu Mniejszości Polskiej z XVII Dzielnicy Budapesztu, z zaproszeniem na udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika Jana Pawła II. Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Krośnie zostali przyjęci z pełnym zrozumieniem i akceptacją. Na uroczystość 28 marca 2008 r. pojechała delegacja składająca się z przedstawicieli powiatu, gminy Rymanów, gminy Miejsce Piastowe oraz wspomniany zespół "Pogórzanie".

sesja powiatu krośnieńskiego

-Efektem tej wizyty było podjęcie wspólnych deklaracji mających na celu podpisanie wzajemnej umowy o współpracy, które nastąpiło 16 czerwca 2008 roku w Starostwie Powiatowym w Krośnie. – przypomniał starosta Jan Juszczak. -Minęło 10 lat owocnej współpracy między naszymi samorządami, polegającej na wielu wzajemnych wizytach. Starosta pokrótce przedstawił szeroki zakres spotkań, kontaktów jakie miały miejsce w różnych dziedzinach życia na przestrzeni tych lat. W ramach wzajemnej współpracy samorządy organizowały wymianę wystaw artystów malarzy, rzeźbiarzy i innych twórców rękodzieła artystycznego. Wysyłano i przyjmowano chóry, zespoły wokalne, taneczne oraz orkiestry. Dzięki wystawom mieszkańcy powiatu mieli okazję poznać sztukę węgierską. Wymiana odbywała się także w zakresie sportu i turystyki. - Mocnym spoiwem naszego partnerstwa są wspólne obchody świąt narodowych. W równym stopniu wyrażamy nasz patriotyzm i staramy się godnie obchodzić po stronie polskiej Święto Konstytucji 3 Maja i 11 listopada Dzień Niepodległości, a po stronie węgierskiej rocznicę Rewolucji z 1848 r. i rocznicę Powstania Węgierskiego – podkreślił starosta.

Kolejnym punktem sesji było podpisanie aktu odnowienia umowy o współpracy. W imieniu Burmistrza XVII Dzielnicy Budapesztu umowę podpisali Wiceburmistrzowie Tivadar Fohsz i Tamas Horvath. Ze strony Powiatu Krośnieńskiego umowę parafowali Starosta Krośnieński Jan Juszczak i Wicestarosta Adolf Kasprzyk. Po podpisaniu nastąpiło wzajemne przekazanie nowej umowy, w której czytamy: "(…) Mając świadomość istnienia licznych, aktywnych przyjacielskich relacji oraz wzajemnego szacunku, pragniemy nadal rozwijać i pielęgnować porozumienie naszych samorządów. (…) Poprzez podpisanie tego dokumentu z okazji uroczystości rocznicowych, potwierdzamy zdecydowaną wolę wzmacniania solidarności między obywatelami, wnosząc w ten sposób wkład w przyjaźń polsko – węgierską. Na pamiątkę tego wydarzenia Starosta wręczył przedstawicielom samorządu węgierskiego pamiątkowe statuetki i polską flagę.

XVII dzielnica Budapesztu

Uroczysta sesja była także okazją do uhonorowania osób, które wniosły duży wkład w rozwój polskiej kultury. Statuetki z wizerunkiem patrona powiatu św. Józefa Sebastiana Pelczara, które wręczane są podczas Dnia Działacza Kultury tym razem otrzymali Andras Busko i Kelemen Sandor. Szczególne podziękowania skierowano na ręce Ilony i Marka Olejników, którzy od początku wzajemnych kontaktów uczestniczą we wszystkich spotkaniach i pełnią rolę tłumaczy oraz nieocenionych przewodników.
W części artystycznej wystąpili także wokaliści Daria Samborowska i Adam Gonet z zespołu "„Maskarada" , którego opiekunem jest Alicja Zając.

Udostępnij ten artykuł znajomym: