W kościele OO. Bernardynów w Dukli, zaśpiewały chóry z Węgier, Słowacji i powiatu krośnieńskiego w ramach XIX przeglądu chórów.
Już po raz dziewiętnasty najpiękniejsze pieśni kościelne i cerkiewne, w kościele OO. Bernardynów w Dukli, zaśpiewały chóry z Węgier, Słowacji i powiatu krośnieńskiego. Przegląd, którego pomysłodawcą jest radny powiatu Stanisław Kenar, organizowany jest w hołdzie św. Janowi Pawłowi II i św. Janowi z Dukli.

W tym szczególnym roku, w którym obchodzimy 100 lecie odzyskania Niepodległości, organizatorzy chcą również przypomnieć, jakie znaczenie miała niepodległość, patriotyzm, umiłowanie rodzinnej ziemi dla Papieża Polaka. Dlatego przez cały czas trwania przeglądu przypominano słowa św. Jana Pawła II, które powinny być drogowskazem dla każdego z nas: - Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego.
Tegoroczne spotkanie rozpoczęła pieśnią "Ave Maryja" Magdalena Pikuła, laureatka Powiatowego Konkursu "Śpiewajmy Świętym", uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu.

W tym roku zaproszenie do udziału w przeglądzie przyjęło sześć chórów. Jako pierwszy wystąpił Chór Parafialny z Krościenka Wyżnego. Jest to chór czterogłosowy - mieszany, działający przy Parafii pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym. Następnie zaprezentował się chór "Cantate" z Iwonicza. Chór ten powstał w 1974 roku przy Parafii Wszystkich Świętych w Iwoniczu. Chór posiada w swoim repertuarze wiele utworów – od muzyki dawnej do współczesnej, o treści religijnej, patriotycznej i ludowej.

przegląd chórów Dukla

W dalszej części wystąpił chór im. Franciszka Lista z XVII Dzielnicy Budapesztu. Chór powstał w styczniu 1989 roku, Członkami są przeważnie lubiący muzykę entuzjastyczni amatorzy. Dukielska publiczność miała również okazję wysłuchać pieśni w wykonaniu chóru "Impresja" z Łączek Jagielońskich. Chór powstał w marcu 2011 roku z inicjatywy mieszkańców gminy Wojaszówka oraz księdza proboszcza.

Po raz kolejny w dukielskiej świątyni wystąpił słowacki chór "Karmel" ze Stropkova. Chór powstał 38 lata temu. Założył go Andrzej Nabożny, który prowadzi ten chór nieprzerwanie do dziś. Jako ostatni wystąpił chór "Koloryt" z Rymanowa. Chór powstał w lutym 2012 roku, a w jego skład weszli chórzyści z chórów "Wawrzyniec" z Rymanowa i "Źródło" z Rymanowa Zdroju.

Publiczność gromkimi brawami nagrodziła wszystkie występy. Na zakończenie dyrygenci i kierownicy chórów otrzymali pamiątkowe statuetki i bukiety kwiatów, które wręczali starosta krośnieński Jan Juszczak, sekretarz gminy Dukla Halina Cycak i gwardian Tacjan Mróz oraz goście z Węgier wiceburmistrzowie Tivadar Fohsz i Tamas Horvath.

Organizatorami przeglądu są: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Urząd Miejski w Dukli, Ośrodek Kultury oraz Klasztor Ojców Bernardynów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.