Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie odbyli ponad miesięczne praktyki zawodowe w Portugalii.
"Mechanik w Europie II" to już czwarty projekt mobilnościowy realizowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie, nieprzerwanie od 2016 roku. W mobilnościach zagranicznych udział wzięło ponad 20 nauczycieli ZSP 3 oraz już około 150 uczniów.

Uczniowie uczestniczyli w praktykach i stażach zagranicznych w trakcie roku szkolnego oraz podczas wakacji, natomiast nauczyciele uczestniczyli w kursach i szkoleniach językowych bądź zawodowych. Fundusze na zagraniczne wyjazdy mobilnościowe są pozyskiwane z programów unijnych Erasmus+ oraz POWER VET i zarówno uczniowie jak i nauczyciele otrzymują całość dofinansowania na wspomniane cele.

Początkiem czerwca br. po miesięcznym pobycie na praktyce zawodowej, kolejna już grupa w tym roku szkolnym wróciła do Polski z Portugalii. Szesnastoosobowa grupa uczniów technikum zdobywała doświadczenie zawodowe w stolicy Portugalii – Lizbonie w firmach branży lotniczej, motoryzacyjnej oraz mechanicznej. Miejscem ich zamieszkania było Montijo – miejscowość po drugiej stronie wody połączona z Lizboną mostem Vasco da Gama najdłuższym w Europie bo liczącym ponad 17 km.

Mechanik Krosno

Niewątpliwie ciekawym akcentem pobytu w Portugalii dla każdego z uczniów był bardzo bogaty program kulturowy realizowany podczas weekendów. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzić ciekawe zabytki oraz zakątki Lizbony jak również urokliwe plaże Setubal i Arrabida. Będąc w okolicach Lizbony nie mogli przegapić w obowiązkowym programie zwiedzania urokliwego miasteczka Sintra, w którym znajdują się ruiny średniowiecznej budowli zamku Maurów, oraz ekstrowagancki i kolorowy pałac na wzgórzu Pena.

Uczniowie mieli okazję również zwiedzić dziki przylądek Cabo da Roca, stanowiący najdalej wysunięty na zachód punkt stałego lądu Europy, gdzie aż do późnego XIV wieku wierzono, że klify te smagane wiatrem są krańcem świata.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.