W Iwoniczu-Zdroju uroczyście rozpoczął się 10. Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. W barwnym korowodzie ulicami miasta przeszło 16 dziecięcych zespołów.
W 10. Polonijnym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych bierze udział 16 zespołów z 8 państw. Jego organizatorem jest Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

10. Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych

Festiwal przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 16 lat, działających w polonijnych zespołach folklorystycznych rozproszonych po całym świecie. Najmłodszy z uczestników tegorocznego festiwalu ma 6 lat a zespoły uczestniczące to: Karolinka (Brześć - Białoruś), Małe Oldrzychowice (Oldrzychowice - Czechy), Krakusy (Calgary - Kanada), Sokół (Winnipeg - Kanada), Bursztynki (Wilno - Litwa), Kukułeczka (Daugavpils - Łotwa), Krokus (Bielce - Mołdawia), Polanie znad Dniepru (Kijów - Ukraina), Gwiazda (Hamtramck - USA), Halka-Zajączek (Detroit - USA), Krakusy (Los Angeles - USA), Mały Lajkonik (Chicago - USA), Opole (Detroit - USA), Polanie (Lemont - USA), Polonia (Chicago - USA) i Wesoły Ludek (Chicago - USA).

10. Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych

W piątek popołudniu barwny korowód uczestników imprezy, prowadzony przez orkiestrę dętą z podprzeworskiej Gaci przeszedł ulicą Iwonicza-Zdroju, a jego finał nastąpił na scenie na Pl. Dietla. Na jej deskach przedstawiciele zespołu Lubatowianie powitali uczestników jubileuszowego festiwalu chlebem i solą, a klucz do bram miasta przekazał Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój Witold Kocaj na ręce najmłodszych uczestników festiwalu.

Uroczyste otwarcie Festiwalu poprzedziła przedpołudniowa msza św. w intencji uczestników Festiwalu i Polonii. Na zakończenie odbył się koncert powitalny "Dziesiąta wędrówka z folklorem".

Witold Kocaj

W sobotę i niedzielę folklorystyczne zespoły polonijne rozjadą się z koncertami po regionie podkarpackim. Odwiedzą Rzeszów, Wielopole Skrzyńskie, Sanok, oczywiście wystąpią także w Iwoniczu-Zdroju, wyjadą do Gnojnicy k. Ropczyc, Sieniawy k. Rymanowa, Lubaczowa i Rymanowa-Zdroju. W poniedziałek popołudniu wystąpią w powtórce koncertu "Dziesiąta wędrówka z folklorem", tym razem na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, a we wtorek, na Placu Dietla w Iwoniczu-Zdroju, we wspólnym Koncercie Galowym "Iwonica ballada". Impreza zakończy się w środę. Szczegółowy program festiwalu: https://www.terazkrosno.pl/wydarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejścia korowodu i otwarcia festiwalu:

Udostępnij ten artykuł znajomym: