Edycja jubileuszowa 10. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" 2018.
Muzeum Rzemiosła w Krośnie po raz dziesiąty zaprasza na wystawę premierową Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna". Pomysł zorganizowania wydarzenia zrodził się w 2000 roku a sama impreza jest nawiązaniem do bogatych tradycji tkackich Podkarpacia.

Konkurs skierowany jest do twórców profesjonalnych. Główne cele krośnieńskiego Biennale to nawiązanie do tradycji tkactwa lniarskiego w Krośnie i w regionie Karpat oraz eksponowanie w Krośnie dzieł powstałych na bazie lnu. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" spotkało się z dużym uznaniem i zainteresowaniem ze strony artystów i krytyków sztuki. Krośnieńska impreza została nie tylko zauważona przez środowiska twórcze zajmujące się tkaniną, lecz przede wszystkim potraktowana jako konkurs o poważnej randze.
- Czujemy się dumni i wyróżnieni, że wybitni Artyści zajmujący się sztuką włókna chcą – czasami po wielekroć – prezentować swoje dzieła na krośnieńskim biennale lnu– mówi Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Do dziesiątej – jubileuszowej edycji biennale wydarzenia zgłosiło się 92 artystów – w tym:
88 twórców do konkursu głównego a 4 adeptów tkaniny, reprezentujących najmłodsze pokolenie, przystąpiło do Konkursu DEBIUTY 2018. Zgłoszono ogółem 118 prac – w tym 5 w Konkursie DEBIUTY.

wystawa Muzeum Rzemiosła

W jubileuszowej edycji wydarzenia, oprócz Polski, biorą udział twórcy z 11 krajów: Finlandia, Francja, Irlandia, Japonia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Ukraina i Węgry. Wszystkie prace otrzymały wstępną, pozytywną kwalifikację do konkursu, co oznacza że zostały zachowane główne wymogi regulaminu – praca musi zawierać minimum 75% lnu w różnej postaci występowania oraz mieścić się w wymiarach: 25 – 60 cm.

18 sierpnia o godz. 11.30 w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy premierowej 10. edycji biennale "Z krosna do Krosna" połączone z ceremonią uhonorowania laureatów. Dwa dni przed wernisażem będzie miało miejsce posiedzenie Jury, które rozstrzygnie konkurs.

Muzeum Rzemiosła w Krośnie po raz drugi powierzyło zaprojektowanie oficjalnego motywu Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" polskiemu artyście fotografikowi, ilustratorowi książek, autorowi projektów graficznych – Andrzejowi Pilichowskiemu-Ragno.

Wydarzeniu towarzyszą dwie wystawy czasowe. Pierwsza z nich prezentowana będzie w Wieży Farnej (ul. Piłsudskiego 5). Została ona poświęcona postaci współpomysłodawczyni wydarzenia, tragicznie zmarłej artystce tkaniny i uczestniczce biennale - Annie Kobak-Pisowackiej. Druga ekspozycja jest prezentacją prac laureatów Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" znajdujących się w zbiorach Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zobaczyć ją będzie można
w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5). Uroczyste otwarcie wystaw odbędzie się 16.08.2018, o godz. 17.00 i 18.00.

Patronat honorowy na 10. MBATL „Z krosna do Krosna” 2018 sprawują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl i Prezydent Miasta Krosna – Piotr Przytocki.