Środowa ulewa przysporzyła pracy strażakom. Odnotowaliśmy ogółem 39 interwencji związanych z usuwaniem skutków opadów deszczu - mówi bryg. Mariusz Kozak.
W wyniku nadmiernych opadów deszczu, które przeszły w środę nad terenem powiatu krośnieńskiego w wielu miejscach doszło do wezbrań wody i zalewania dróg oraz posesji. Bardzo duża ilość opadów deszczu, w stosunkowo krótkim czasie spowodowała, iż nadmiar gromadzonej wody nie mieścił się w strumieniach, rowach i fosach. Część przepustów przy drogach i dojazdach była już zatkana lub została zatkana w wyniku naniesionych zanieczyszczeń.

skutki ulewy

Pierwsze zgłoszenie strażacy otrzymali o godz. 10:16 z ul. Długiej w Iwoniczu, gdzie woda napływająca z wyższego poziomu nie mieściła w rowie i zagrażała budynkom mieszkalnym oraz gospodarczym. Ostatnie działania odnotowano w Żarnowcu, gdzie strażacy OSP usuwali odnogę drzewa zwaloną do koryta rzeki, częściowo tamującą przepływ wody. - Ogółem 15 sierpnia odnotowaliśmy 39 interwencji związanych z usuwaniem skutków opadów deszczu, w których uczestniczyło 67 pojazdów i 400 strażaków. Wypompowywano wodę z 25 budynków mieszkalnych i 5 gospodarczych, 4 obiektów użyteczności publicznej, w tym Domu Ludowego w Lubatówce i budynku Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu, w 5 zdarzeniach prowadzono udrażnianie przepustów i zabezpieczanie dróg. Największe obciążenie prowadzonych działań miało miejsce w Iwoniczu, Lubatówce i Rogach - informuje bryg. Mariusz Kozak, Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.

zalany komis w Iwoniczu

Najwięcej, bo 18 interwencji odnotowano na terenie gminy Miejsce Piastowe oraz 16 na terenie gminy Iwonicz-Zdrój. W gminie Krościenko Wyżne i gminie Dukla odnotowano po 2 zdarzenia a w gminie Jedlicze 1 zdarzenie.

Zalana Lubatówka

Najpoważniejsze ze zdarzeń to: w Rogach przy ul. Długiej udrażniano przepusty oraz rozkładano worki z piaskiem celem ochrony budynków i wycięto drzewo, którego korzenie zostały podmyte i groziło przewróceniem, w Głowience przy ul. Nadbrzeżnej rozkładano worki z piaskiem celem ochrony budynków, w Iwoniczu wypompowywano wodę z zalanego autokomisu i prowadzono działania zapobiegające dostaniu się wody do obiektów produkcyjnych w hucie szkła.

Udostępnij ten artykuł znajomym: