W Korczynie odbyła się Polsko-Słowacka Biesiada Artystyczna. Przy biesiadnych stołach zebrały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Komborni, Iskrzyni, Węglówki, Spornego, Czarnorzek, Krasnej oraz Korczyny.
Biesiadę rozpoczął dyrektor GOK - Wojciech Tomkiewicz wraz z przewodniczącą KGW w Korczynie - Marią Jakubik. Po części oficjalnej na scenie prezentowały się koła z poszczególnych miejscowości, przedstawiając artystyczne scenki, skecze, prezentacje słowne oraz pieśni.

KGW z Korczyny - gospodarz biesiady przedstawiło ciekawą scenkę artystyczną, za którą otrzymały gromkie brawa. Na scenie zaprezentował się także Zespół Ludowy KOMBORNIA, działający przy GOK pod kierownictwem Agaty Pucykowicz, który przedstawił obrzęd "Przy sobocie po robocie". Zespół ten niejednokrotnie jeszcze występował na scenie tańcząc i przyśpiewując dla gości. Na scenie wystąpił także zespół STROPKOVČAN ze Stropkova, który zaprezentował swoje regionalne tańce i pieśni.

Międzynarodowa Biesiada Artystyczna w Korczynie

Tradycją biesiad, organizowanych w gminie Korczyna, jest tematyka kulinarna. W tym roku serwowano: zupę szczawiową, barszcz chrzanowy, sałatkę z bobu, galaretkę drobiową, ser starodawny, polewkę wielkanocną, zacierkę z kluskami z mąki razowej, jaja w cieście, roladę z ciasta francuskiego ze szpinakiem, serweteczkę itp. O wynikach konkursu kulinarnego decydowało jury w składzie: sekretarz gminy - Elżbieta Rak, kierownik zespołu Kombornia – Agata Pucykowicz, przewodnicząca Rady Programowej – Elżbieta Hawrot, prezes JKMiRD w Jaśle - Józef Biernacki, Andrzej Józefczyk z „Nowego Podkarpacia” oraz instruktor GOK - Teresa Gazda. Werdyktem jury zwyciężyło KGW z Iskrzyni, które przygotowało ser starodawny, drugie miejsce zajęło KGW z Korczyny przygotowując – polewkę wielkanocną a trzecie KGW z Czarnorzek, które przygotowało starodawną zacierkę z kluskami.

Wśród gości obecni byli: poseł na Sejm RP – Piotr Babinetz, starosta krośnieński - Jan Juszczak, wójt gminy - Jan Zych, przewodniczący RG - Władysław Pelczar, zastępca wójta - Janusz Pojnar, przewodnicząca Rady Programowej GOK – Elżbieta Hawrot, kierownik biura LGD w Strzyżowie – Andrzej Łapkowski, sołtysi oraz radni gminy i powiatu, a także goście z partnerskiego miasta Stropkova: Michal Polak, Tibor Kubicka, Andrej Nabożny oraz goście z miasta Tolcsva z burmistrzem Ernö Csomą.
Na biesiadę dotarł także Mer partnerskiego miasta Czortkowa na Ukrainie – Michał Werbicki.

Międzynarodowa Biesiada Artystyczna w Korczynie

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy zadbali o przygotowanie tegorocznej biesiady, a głównie paniom z KGW w Korczynie za poświęcenie i zaangażowanie w przygotowanie imprezy oraz wszystkim KGW biorącym w niej udział.
Znakomite potrawy, wspaniała muzyka, bogaty program artystyczny - to nieodłączne elementy tego wyjątkowego spotkania. Biesiada miała wymiar międzynarodowy, bo spotkały się samorządy z Węgier, Słowacji oraz Ukrainy.

Organizatorami biesiady byli: Wójt Gminy, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Korczynie.