72 zdarzenia odnotowali strażacy w Krośnie i powiecie krośnieńskim związane z silnym wiatrem.
- Od godzin popołudniowych w niedzielę do godzin wieczornych w poniedziałek, ogółem odnotowano 72 zdarzenia związane z usuwaniem skutków silnego wiatru. W głównej mierze usuwano powalone czy nadłamane drzewa i gałęzie nad drogami i chodnikami, a także w kilku przypadkach nad budynkami. Zabezpieczano również w kilku przypadkach zerwane przewody energii elektrycznej do czasu przybycia pogotowia energetycznego - informuje bryg. Mariusz Kozak, Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.

powalone drzewa

Na terenie miasta Krosna odnotowano 15 interwencji, należały do nich m.in.:
- przy ul. Podkarpackiej uszkodzony sygnalizator świetlny zwisał nad jezdnią przy skrzyżowaniu,
- przy ul. Prządki złamane drzewo przerwało linie energetyczną,
- przy ul. Stefana Żeromskiego powalone drzewo uszkodziło latarnię uliczną,
- przy ul. Wisze drzewo spadło na dom mieszkalny i uszkodziło linie energetyczną.

powalone drzewa

Na terenie powiatu krośnieńskiego działania prowadzone były na gminie Rymanów - 17 razy, gminie Miejsce Piastowe - 14 razy, gminie Chorkówka - 8 razy, gminie Korczyna - 5 razy, gminie Dukla - 4 razy, po 3 razy na terenie gminie Jedlicze i Wojaszówka, w gminie Iwonicz-Zdrój - 2 razy, gminie Krościenko Wyżne - 1 raz. Kilka najbardziej charakterystycznych to:
- w Miejscu Piastowym silny wiatr ściągał i niszczył poszycie foliowe z tunelu ogrodniczego,
- w Korczynie miejscowa jednostka OSP dysponowana była z agregatem prądotwórczym, celem podtrzymania działania respiratora u osoby chorej, ze względu na przerwę w dostawie energii elektrycznej,
- z budynków mieszkalnych w Lubatówce wiatr zaczął zrywać dachówki, a w Targowiskach i w Kopytowej blachę z dachu, w Targowiskach blachę i eternit z budynku gospodarczego,
- w Rogach na drogę został przewrócony sygnalizator świetlny,
- w Świerzowej Polskiej i w Korczynie na obecnie niezamieszkałe budynki spadły złamane drzewa.

powalone drzewa

- Ogółem w działaniach związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów wzięło udział 14 pojazdów i 63 strażaków z JRG PSP Krosno oraz 68 pojazdów i 363 strażaków z jednostek OSP. W zdarzeniach tych nie było osób poszkodowanych i nie doszło do dużych zniszczeń w obiektach - dodaje bryg. Mariusz Kozak.