Sukcesem zakończyły się wspólne rozmowy włodarzy sąsiadujących gmin w sprawie terenu byłego lotniska "Iwonicz".
Po nabyciu przez Krosno w 2017 r. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości byłego lotniska "Iwonicz" (wykreślonego z rejestru lotnisk cywilnych decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 6 sierpnia 2018 r.), położonych na terenie gminy Krościenko Wyżne i gminy Miejsce Piastowe o łącznej powierzchni 141,66 ha, władze Miasta Krosna podjęły działania zmierzające do poszerzenia granic Miasta o część tych terenów oraz o ok. 9,70 ha nie stanowiących własności Gminy Miasto Krosno w celu zapewnienia bezpośredniego dostępu do nabytych terenów od strony miasta.

konferencja prasowa

Zapowiedź poszerzenia granic Krosna i sposób przeprowadzenia całej procedury nie spotkał się z przychylnością samorządów ościennych gmin. Również podczas konsultacji społecznych zdecydowana większość mieszkańców gminy Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe opowiedziała się przeciw.

Wprawdzie początkowe rozmowy pomiędzy włodarzami nie przyniosły efektu, jednakże w ostatnich tygodniach zasiedli oni ponownie przy wspólnym stole, aby wypracować kompromis w tej sprawie. Efektem tych rozmów była wspólna piątkowa konferencja prasowa, podczas której przedstawili uzgodnienia.

Zapis konferencji prasowej:Po dokonaniu zmiany granic Krosna gmina Krościenko Wyżne będzie mogła odkupić teren o powierzchni blisko 18,5 ha, na którym znajduje się obecnie m.in. boisko sportowe. Z kolei gmina Miejsce Piastowe będzie mogła nabyć teren o powierzchni 11 ha, na którym w niewielkiej części jest położone boisko piłkarskie i pomnik Jana Pawła II upamiętniający miejsce lądowania papieża w 1997 roku. Jak zgodnie włodarze podkreślali, jest to prawdopodobnie pierwsze takie porozumienie w Polsce pomiędzy sąsiadami, których dotyczy zmiana granic.

mapka lotniska Iwonicz

Władze Krosna planują przeprowadzenie konsultacji społecznych wśród mieszkańców w celu poznania ich opinii na temat włączenia do Krosna obszaru o powierzchni ok. 121,92 ha. Podobne konsultacje społeczne przeprowadzone zostaną terenie na gminy Krościenko Wyżne i gminy Miejsce Piastowe.

Wyniki konsultacji do końca marca 2019 roku muszą trafić do wojewody podkarpackiego, a ten swoją opinię przekaże do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Krosna do końca lipca 2019 roku podejmie Rada Ministrów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.