Uczniowie i uczennice wzięli udział w I części XXIV Edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej.
30 października br. w budynku Szkoły Ludowej w Żarnowcu odbyła się I część XXIV Edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej. W eliminacjach uczestniczyły uczennice i uczniowie z 13 Szkół Podstawowych tj. z Odrzykonia, Posady Górnej, Przybówki, Jedlicza, Korczyny, Zalesia, Targowisk, Krosna nr 10 , Krosna nr 14, Tarnowca, Krościenka Wyżnego, Rymanowa i Opacia.

Najstarsza grupa uczestników wykazała się kunsztem recytacji. Laureatami zostali: I m-ce Sandra Wachowicz, II m-ce Izabela Borek, III m-ce Joanna Harmata. Wyróżnienie otrzymali: Michalina Kmonk, Alicja Sajdak, Wiktoria Rusin, Kinga Janas, Dagmara Wiśniewska, Dominik Jaśkiewicz, Anna Winiarska, Karolina Jaworska, Wojciech Zarudzki, Zuzanna Kalicińska.

konkurs recytatorski Żarnowiec

31 października br. odbyła się II część eliminacji w sali lekcyjnej w Szkole Ludowej w Żarnowcu. Na korytarzu tu i ówdzie młodzież szkół średnich przechadzała się w skupieniu i oczekiwaniu na rozpoczęcie XXIV Konkursu Recytatorskiego Poezji Współczesnej. W imieniu organizatorów , Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu Zofia Kędzierska witała uczestników dziękując im za przybycie na eliminacje, podjęcie trudu zmierzenia się z niełatwym poetyckim słowem. W eliminacji uczestniczyli uczennice i uczniowie z następujących szkół: II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, IV Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie i Liceum Plastycznego w Krośnie.

Przez dwadzieścia dwa lata poetka przysłuchiwała się interpretacji swoich wierszy. Od dwóch lat jej nie ma, ale daje się odczuć, poprzez słowa, jej obecność. W spotkaniu uczestniczyła córka Bronisławy Betlej – Elżbieta Betlej.
Pani Elżbieta odczytała wiersz napisany przez Mamę w szpitalu, na kilka dni przed śmiercią (luty 2017).

„Wielka jest księga historii
i nie masz mędrca- nie masz rozumu
by poznał do końca-
ogień czyni gorącość nie do ogarnięcia
aż spali-
co było życiem – stanie się śmiercią-
jest we mnie ta granica przekroczenia
lękiem i ciekawością …
Mówią, że stara-
ani nie widzą ile we mnie
śnieżnej zamieci-
gwiezdnych pragnień-
białego szaleństwa…..”

konkurs recytatorski Żarnowiec

Wspominała jak ważne były dla Mamy spotkania z młodzieżą, którą bardzo kochała i mówiła: "nie masz pojęcia jak było pięknie, warto żyć dla takich chwil- a ta młodzież -… jak pięknie recytuje moje wiersze … tego nie da się zapomnieć …to trzeba widzieć i przeżyć".
Podczas wystąpień uczestników odczuwa się głębię myśli zawartych w słowach. Barwa głosu, ton, mimika występujących wskazuje na utożsamianie się z wypowiadanymi słowami. Wybór tematyki wierszy jest szeroki, od filozoficznych pytań o życiu, pragnieniu miłości, przyjaźni, zachwytu przyrodą, po cierpienie i czas starości.

Wszyscy otrzymali z rąk burmistrz Gminy Jedlicze Jolanty Urbanik szklane wazoniki i dyplomy. Pani Elżbieta wręczała tomiki poezji i zwracała się do uczestników tymi słowami:"Za tę miłość do piękna i filozofii słów mojej Mamy serdecznie Wam i Opiekunom dziękuję. Dziękuję wieloletnim Organizatorom za kontynuowanie tradycji, rozwijanie wrażliwości i refleksji…. Pokładam głęboką nadzieję na propagowanie spotkań z pięknym słowem mojej Mamy, Bronisławy Betlej, które jest uniwersalne i na każdą okoliczność".

Na zakończenie laureaci recytowali wiersze pt: "59 rocznica ślubu", "Uśmiech", "Rozliczenie".