14 maja w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Krośnie odbył się konkurs plastyczno - recytatorski 'Wiosna wierszem malowana' dla uczniów krośnieńskich przedszkoli i klas I - III szkół podstawowych oraz okolicznych placówek zrzeszających osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Konkurs plastyczno - recytatorski Wiosna wierszem malowana organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Krośnie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Do udziału w III edycji konkursu, który odbył się 14 maja br. przystąpiło 75 dzieci i młodzieży z 19 placówek: krośnieńskich przedszkoli i klas I – III szkół podstawowych oraz okolicznych placówek zrzeszających osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, w tym z upośledzeniem umysłowym. Jak co roku konkurs objęła patronatem Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna Grażyna Gregorczyk.

Każdy z uczestników konkursu miał do zrealizowania dwa zadania. Pierwszym był wybór utworu wierszowanego (w uzasadnionym przypadku wokalnego) i zaprezentowanie go podczas konkursowych zmagań, drugim to przedstawienie interpretacji wybranego utworu w formie plastycznej.

Wiosna wierszem malowana

Oczekiwany dzień konkursowych zmagań rozpoczął się wesoło i gwarnie. Od rana do krośnieńskiego SOSW zaczęły przybywać dzieci – kwiaty, dzieci – krasnale, dzieci – biedronki, motylki i pszczółki. Wszyscy z radosnym podnieceniem oczekiwali na uroczyste otwarcie. Dokonały go obie panie dyrektor placówki – pani dyrektor Jolanta Znój i pani wicedyrektor Marta Habrat. Wreszcie przyszła pora na recytatorską rywalizację. Tematyka wszystkich wybranych przez dzieci i młodzież utworów oscylowała wokół tego wszystkiego, co kojarzyć może się z wiosną. Było więc i słońce, i deszcz, i kwiaty, i trawa, a nawet mama robiąca wiosenne porządki. Każdy z recytatorów przed interpretacją wiersza miał za zadanie odszukać, na stanowiącej tło występów wystawie nadesłanych dzieł, swoją pracę i wskazać choć jeden element łączący ją z recytowanym utworem.

Plastyczno – recytatorskie prezentacje talentów miały bardzo wysoki i niezwykle wyrównany poziom. Ostatecznie zasiadającemu podczas konkursu jury udało się wyłonić gwarantowane w regulaminie 20 nagród. W kategorii plastycznej, w każdej z grup (I – Przedszkola, II – Szkoły podstawowe, III – Placówki specjalne) wyłoniono po trzech zwycięzców. Podobnie w kategorii recytatorskiej, po trzy w każdej odrębnej grupie. Dodatkowo słuchacze i obserwatorzy konkursu, a więc cała zgromadzona publiczność wyłonili Nagrodę Publiczności. Zdobyła ją Ania B. ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14. Nagrodą na którą w szczególny sposób czekali uczestnicy konkursu była Nagroda Specjalna przyznana przez Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta panią Grażynę Gregorczyk. Otrzymała ją Aleksandra P. z Niepublicznego Przedszkola 'Stokrotka'. Nagrodę wręczyła zastępca Naczelnik Wydziału Edukacji pani Jolanta Kopciuch – Szmyd oraz Inspektor Wydziału Edukacji pan Jarosław Grześków.

Wiosna wierszem malowana

Próbując podsumować III edycję konkursu 'Wiosna wierszem malowana' po raz kolejny możemy powiedzieć, że 'było warto'. Wśród przybyłych do naszej szkoły gości, zapewne każdy opuszczał ją z poczuciem odniesionego sukcesu. Przede wszystkim każdy z uczestników zdobył się na odwagę zaprezentowania swojego talentu szerokiej publiczności, każdy został nagrodzony i to nie tylko w formie materialnej ale przede wszystkim gromkim aplauzem, wspólną zabawą, możliwością zawarcia nowych znajomości i zdobycia nieznanych dotąd ciekawych doświadczeń. Każdy zwyciężył, bo przede wszystkim złamał barierę, nieustannie wznoszoną między tymi tzw. pełnosprawnymi, a tymi z różnego rodzaju deficytami i niepełnosprawnosciami. Nie raz w oczach małych przedszkolaków podczas występów starszych niepełnosprawnych kolegów widoczne były łzy. Może były to łzy współczucia, może wzruszenia, a może te kilkuletnie dzieciaczki uświadamiały sobie właśnie, jak wiele mają, a jak rzadko potrafią się z tego cieszyć. Niech idea dobrze pojętej integracji i przekonanie, że wszyscy jesteśmy sobie w równym stopniu potrzebni zgromadzi nas znów za rok na IV edycji konkursu 'Wiosna wierszem malowana'.

Nagrodzeni w kategorii plastycznej:
Przedszkola
I m. Amelia M. (PM nr 4)
II m. Nadia P. (PM nr 1)
III m. Aleksandra S. (PM nr 1)
Szkoły podstawowe
I m. Zuzanna M.– G. ( SP nr 8)
II m. Katarzyna M. (SP nr 3)
III m. Milena K. (SP nr 8)
Placówki specjalne
I m. Paweł K. (SOSW Frysztak)
II m. Barbara G. (WTZ Rymanów)
III m. Sylwia G. i Piotr B. (SOSW Strzyżów)

Wiosna wierszem malowana

W kategorii recytatorskiej:
Przedszkola
I m. Julia J. (PN Zgr. Sióstr św. Józefa)
II m. Łucja U. (PM nr 2)
III m. Wojciech G. (NP „Motylek”)
Szkoły podstawowe
I m. Katarzyna K. (SP nr 6)
II m. Daria B. (SP nr 10)
III m. Pola M. (SP nr 3)
Placówki specjalne
I m. Marzena J. (OREW Rymanów)
II m. Daria Dz. (SOSW Frysztak)
III m. Sławomir M. (ŚDS Potok) i Sławomir Ś. (SOSW Brzozów)

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.