W dniach od 4 do 10 listopada 2018 roku grupa uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie przebywała w Niemczech w miejscowości Orscholz, realizując kolejny etap programu ERASMUS+ „Schengen 2.0. Leben in Europa ohne Grenzen”. Młodzież spotkała się tu ze swoimi partnerami w programie z Niemiec, Francji, Węgier i Rumunii. Gospodarzem spotkania w ramach projektu była tym razem szkoła niemiecka – Gemeinschsftsschule Metlach-Orscholz.
Program pobytu był bardzo atrakcyjny, ciekawy i intensywny. Już w poniedziałek, 5 listopada br., uczniowie prezentowali wcześniej przygotowane plakaty na temat wybranego zawodu i różnych aspektów jego funkcjonowania a we wtorek uczestniczyli w wernisażu wystawy obrazów nauczyciela ze szkoły węgierskiej i koncercie rockowym. Warto podkreślić, że wśród prac artysty były trzy akwarele obrazujące stare Krosno. Inspiracją dla nich była kwietniowa wizyta w Krośnie w ramach tego projektu.

W środę wszyscy uczestnicy spotkali się z burmistrzem miasta Metlach oraz zwiedzili znaną w całym świecie fabrykę porcelany "Villeroy & Boch".

W kolejnych dniach uczestnicy zapoznawali się ze sposobami  prowadzenia preorientacji zawodowej na przykładzie szkoły w Orscholz, a także w pięknym otoczeniu rzymskiej Villa Borg uczestniczyli w konferencji „Perspektywy zawodowe w Europie bez granic”.  Na tę konferencję młodzież przygotowała  plakaty z wynikami ankiety dotyczącej perspektyw zawodowych uczniów. Z satysfakcją należy podkreślić, że plakat przygotowany przez uczniów „Szczepanika” cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Szczepanik w Niemczech

Całemu pobytowi w Niemczech towarzyszyło wiele atrakcji turystycznych:
- spacer drewnianym pomostem wśród koron drzew i wyjście na platformę widokową, z której roztaczał się piękny widok na Saarschleife – pętlę, jaką w tym miejscu tworzy rzeka Saara,
- wycieczka do Trewiru – znanego historycznego miasta,
- wizyta w Schengen (zgodnie przecież z nazwą projektu),
- wizyta w parlamencie europejskim w Luxemburgu.

Należy również podkreślić, że młodzież cały swój pobyt mieszkała w domach swoich niemieckich partnerów, co zaowocowało nowymi przyjaźniami, doświadczeniami w posługiwaniu się językiem obcym, poznawaniu codziennego życia i kultury w Niemczech.