23 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika w Krośnie odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczno-Fizyczny JUNIOR NABOJ dla uczniów klas VIII szkół podstawowych.
Była to druga edycja Międzynarodowego Konkursu Matematyczno-Fizyczny JUNIOR NABOJ dla uczniów klas VIII szkół podstawowych w Polsce, a po raz pierwszy odbywała się w Krośnie.

W konkursie wzięło udział 16 drużyn szkół podstawowych z Krosna (SP 4, SP 5, SP 6 -2 drużyny, SP 7, SP 8 - 2 drużyny, SP 10, SP 14 - 2 drużyny, SP 15 i Katolicka SP Ks. Michalitów) oraz drużyny ze Szkół Podstawowych w Wiśniowej, w Posadzie Górnej i we Frysztaku.

JUNIOR NABOJ w Krośnie

Czteroosobowe drużyny ósmoklasistów rywalizowały w tym samym czasie, rozwiązując te same zadania z najlepszymi szkołami podstawowymi w Polsce i w Europie.

Nietypowa formuła konkursu, zdrowa sportowa rywalizacja na żywo wyzwalała ogrom pozytywnych emocji. Konkurs wygrywa drużyna, która rozwiąże w ciągu 120 minut największą ilość zadań, rozwiązując jednocześnie maksymalnie sześć zadań, wymienianych na nowe w miarę pokonywania poprzednich.

JUNIOR NABOJ w Krośnie

Co nietypowe, opiekunowie uczniów mogli obserwować zmagania na sali i na bieżąco śledzić wyniki swoich drużyn (szkół) w porównaniu z innymi uczestnikami oraz z wynikami w Polsce i w Europie. Te dane bowiem były możliwe do zaprezentowania na sali poprzez łącze internetowe.

Oto ostateczne wyniki konkursu:
I miejsce - SP nr 14 Krosno drużyna B (25-te miejsce w Polsce)
II miejsce - SP nr 6 Krosno drużyna B (41-wsze miejsce w Polsce)
III miejsce - SP nr 6 Krosno drużyna A (50-te miejsce w Polsce)

JUNIOR NABOJ w Krośnie

Nowatorska formuła konkursu pokazuje jak cenną i ważną umiejętnością młodych ludzi jest umiejętność pracy w zespole. I wielokrotnie większa satysfakcja płynąca ze zwycięstwa.
Organizatorem zawodów w Krośnie był prof. Andrzej Bysiewicz nauczyciel matematyki w I LO, a przy ich przeprowadzeniu pomagali jego uczniowie - asystenci z kl. II b LO (mat-fiz akademicki).

"Kopernik" zaprasza za rok wszystkie szkoły podstawowe nie tylko z Krosna, ale z całego województwa podkarpackiego do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu.