W dwóch lokalizacjach w powiecie krośnieńskim może wkrótce powstać system odcinkowego pomiaru prędkości.
Na Podkarpaciu system odcinkowego pomiaru prędkości funkcjonuje w dwóch lokalizacjach, w powiecie kolbuszowskim na odcinku DK9 Kolbuszowa - Kolbuszowa Górna i w powiecie krośnieńskim na DK19 Krościenko Wyżne - Iskrzynia. W całej Polsce takich rozwiązań jest 29, pierwsze zostały uruchomione w 2015 roku. Zasada działania nie jest skomplikowana, system rejestruje wjazd i wyjazd samochodu na danym odcinki i na tej podstawie oblicza średnią prędkość pojazdu. System działa także w nocy.

W związku z wpływającymi wnioskami o instalację systemu odcinkowego pomiaru prędkości kolejne dwie lokalizacje w powiecie krośnieńskim po przeprowadzeniu analiz stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego zostały wpisane na listę miejsc niebezpiecznych w Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Chodzi o odcinek drogi DK28 w Iwoniczu i DK19 na trasie Zboiska - Dukla. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym to komórka organizacyjna Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, zarządza w całej Polsce systemami OPP.

Decyzja o budowie w Iwoniczu i Zboiskach - Dukli odcinkowego pomiaru prędkości nie zapadła. Jak informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego, po uzyskaniu zapewnienia finansowania projektu "Zwiększenie skuteczności i efektywności Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym", przeprowadzona zostanie analiza polegająca m.in. na ponownej weryfikacji złożonych do CANARD wniosków oraz dokonany zostanie wybór lokalizacji, w których w pierwszej kolejności konieczna będzie instalacja OPP.

Aktualna mapa lokalizacji odcinkowych pomiarów prędkości: https://yanosik.pl/opp/

Czy odcinkowy pomiar prędkości skutecznie ogranicza ryzyko wypadków? Czekamy na Wasze komentarze.

Oceń artykuł