Zabytkowy dwór w Ustrobnej wraz z otoczeniem odzyskał dawną świetność i swój niepowtarzalny charakter. W sobotę odbyło się jego oficjalne otwarcie po rewitalizacji.
"Zachowanie dziedzictwa kulturowego w gminie Wojaszówka - zespoły dworskie w Bratkówce i Ustrobnej" to nazwa projektu, którego celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i zwiększenie jakości usług kulturalnych w gminie Wojaszówka. Projekt zakłada rewitalizację kompleksu dworskiego w Ustrobnej i Bratkówce. Projekt dofinansowany została w kwocie niespełna 3 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Gmina dołożyła ponad 1 mln zł.

otwarcie dworu w Ustrobnej

Właśnie zakończył się jeden z jego etapów czyli rewitalizacja kompleksu dworskiego w Ustrobnej - dworu oraz części parku. Prace potrwały ponad rok, w tym czasie m.in. wymieniono pokrycie dachowe, stolarkę okienną i posadzki, wykonano nową elewację i zagospodarowano teren wokół dworu tworząc alejki i budując oświetlenie.

otwarcie dworu w Ustrobnej

W sobotę 1 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie dworu. - Temu miejscu nadajemy nowy blask - mówił podczas otwarcia Wójt Gminy Wojaszówka Sławomir Stefański. - W samorządach robimy wiele dobrych rzeczy, nowe drogi, chodniki, kanalizacje, ale zabezpieczenie od zapomnienia naszego dziedzictwa kulturowego jest najważniejsze. To jest nasza wartość. Bardzo cieszę się, że udało się ten projekt zrealizować z dofinansowaniem unijnym. To wszystko będzie służyło przyszłym pokoleniom.

Warto dodać, że w dworze powstało muzeum rodów zamieszkujących gminę Wojaszówka. W planach jest prowadzenie w podziemiach budynku warsztatów malarskich i rzeźbiarskich.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości: