W sobotę (31.05) w Dukli odbyły się uroczystości z okazji 600-lecia urodzin św. Jana z Dukli. Uroczystej mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik, a homilię wygłosił metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
Uroczystości rozpoczęły się od odczytania listów, które z okazji 600-lecia urodzin św. Jana z Dukli przesłali Prezydent RP Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. W uroczystej mszy polowej uczestniczyły setki wiernych z całego Podkarpacia, a także księża biskupi, wśród których obecny był biskup rzeszowski Jan Wątroba oraz bp Kazimierz Górny.

Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki przypomniał postać i życie św. Jana z Dukli, mówiąc o kolejnych etapach, które doprowadziły go do świętości.

600-lecie urodzin św. Jana z Dukli

To nie był przeciętny zakonnik, wydaje się, że ciągle poszukiwał czegoś doskonalszego, zawsze chciał czegoś więcej i oczekiwał od siebie doskonalszej formy naśladowania Chrystusa – mówił w czasie homilii abp Mieczysław Mokrzycki.
Metropolita lwowski przypomniał również, że na dukielskiej ziemi przecięły się drogi dwóch świętych - św. Jana i św. Jana Pawła II, który w 1997 roku kanonizował św. Jana z Dukli. Arcybiskup Mokrzycki zacytował w homilii wypowiedziane wówczas przez św. Jana Pawła II słowa: "Ziemia, na której stoimy jest przesiąknięta i nabrzmiała świętością Jana z Dukli".
Arcybiskup Mokrzycki apelował także do wiernych, aby dążyli do świętości, która jest normalnym stanem chrześcijanina. Nawiązał również do trudnej sytuacji na Ukrainie.

Potrzeba nam Twojego wstawiennictwa święty Janie, aby ład i porządek zapanował w społeczeństwie, a każdy obywatel wziął odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość w duchu sprawiedliwości społecznej i miłości bliźniego – powiedział abp Mokrzycki.

Rok 2014 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem św. Jana z Dukli.

Święty Jan urodził się w Dukli około roku 1414. Po ukończeniu nauki przez kilka lat wiódł życie pustelnika. W późniejszych latach wstąpił do zakonu franciszkanów (Braci Konwentualnych Mniejszych), był gwardianem franciszkańskich klasztorów w Krośnie i Lwowie. W wieku 60 lat przeszedł do surowszej gałęzi zakonu, nazywanej w Polsce Bernardynami. Zmarł 29 września 1484 roku we Lwowie.

Kult świętego Jana rozpoczął się krótko po jego śmierci. Świętemu Janowi przypisywano m.in. ocalenie Lwowa od Tatarów i Kozaków w czasie powstania Chmielnickiego w roku 1648. Jan z Dukli został ogłoszony błogosławionym przez papieża Klemensa XII w 1733 roku, a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II w czerwcu 1997 roku.

Udostępnij ten artykuł znajomym: