W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie otwarto Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. To prawdziwy skok w XXI wiek.
Utworzenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej w PWSZ Krosno, jest głównym celem projektu "Innowacyjne kształcenie na kierunku Pielęgniarstwo - utworzenie Centrum Symulacji Medycznej w PWSZ w Krośnie". Na jego realizację uczelnia uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w wysokości blisko 2,5 mln zł.

przemówienie prof. dr hab. Grzegorza Przebindy

W poniedziałkowej uroczystości otwarcia Centrum wziął udział m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński, władze uczelni, przedstawiciele władz województwa, miasta i powiatu, placówek medycznych jak również studenci.

studenci PWSZ Krosno

Zastosowanie metod symulacji medycznej zdecydowanie poprawi jakości kształcenia na kierunku Pielęgniarstwo. Jak przekonują władze uczelni to prawdziwy skok w XXI wiek.

Na kilku przestronnych i nowoczesnych salach do dyspozycji studentów są m.in. najnowocześniejsze symulatory dzieci i dorosłych wysokiej wierności, odzwierciedlające realne warunki pracy pracowników służby zdrowia. Fantomy przypominają ludzi, zaprogramowane mogą odgrywać różne scenariusze - przedstawiać osobę zdrową o dowolnych parametrach życiowych i chorą z różnymi objawami i odruchami. Dzięki temu studenci w praktyczny sposób mogą zweryfikować swoje umiejętność, wyeliminować błędy i przygotować się do pracy z prawdziwymi pacjentami.

symulator wysokiej wierności

Do dyspozycji studentów są także nowoczesne trenażery sprawdzające wiedzę i praktyczne umiejętności techniczne, te prostsze jak pobieranie krwi tętniczej czy podłączanie kroplówek. I te bardziej skomplikowane jak badania fizykalne i cewnikowanie. Wszystko to w bezpiecznym środowisku w którym popełnienie błędu nie spowoduje krzywdy pacjenta. Dodatkowo zajęcia nagrywane są z użyciem kamer i mikrofonów a wyniki działań mogą być omawiane razem z nauczycielem.

trenażery

Podczas oficjalnego otwarcia dr. n. med. Renata Rabiasz, Dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki omówiła istotę nauczania metodą symulacji medycznej. Odbyła się także prezentacja pokazowego scenariusza symulacyjnego z udziałem studentów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia:

Udostępnij ten artykuł znajomym: