10 dni interdyscyplinarnych wydarzeń, blisko 950 osób, które odwiedziły nowe BWA, 21 twórców. Taki jest bilans Tygodnia Otwarcia.
Biuro Wystaw Artystycznych rozpoczęło z początkiem marca budowanie wartości artystycznych w nowej siedzibie. Kamienica na ul. Portiusa 4 została instytucji przekazana w całości w dzierżawę. Zaprezentowanie nowej przestrzeni: sal wystawienniczych, pomieszczeń warsztatowych: pracowni multimedialnej filmu, pracowni multimedialnej grafiki, pracowni artystycznej, pracowni artysty rezydenta, sali audiowizualnej, ARTSFERY i patio wymagało przygotowania programu, który podkreśli walory nowego miejsca.
Dni Otwarte trwały od 1 do 10 marca 2019 r.

Pierwszego dnia odbył się koncert w wykonaniu zespołu The Freeborn Brothers. Jak sami o sobie mówią, tworzą muzyczny świat, „gdzie cygańskie serce spotyka amerykański folk, gdzie orkiestra bałkańska gra rocka”, czego właśnie podczas koncertu, można było doświadczyć. Energetycznym dźwiękom muzyki towarzyszyła improwizacja ruchowa w wykonaniu tancerki i aktorki Magdaleny Widłak.

BWA Krosno

Kolejnego dnia 2 marca odbył się performans muzyczny w wykonaniu zespołu Ugory i muzyka w zaprezentowanym projekcie „Błocko” miały na celu pomieszanie wnętrza z zewnętrzem, co miało spowodować przejście w stan osmozy - oparty na równowadze. Wideo, autorstwa Martyny Karpowicz i Tomasza Rolniaka, to sporo krótkich, zapętlonych surowych nagrań, miejsc i rzeczy brzydkich, zapomnianych, fragmenty krajobrazu miejskiego i wiejskiego. Muzyka natomiast to głośne, ciężkie, metalowe dźwięki, którym towarzyszyła demonstracja zaburzeń osobowości.

W trakcie Tygodnia był specjalny czas na edukację. W ofercie znalazły się warsztaty z animacji poklatkowej dla młodzieży i dorosłych, prowadzone przez Martynę Karpowicz a także propozycje dla młodzieży z krośnieńskich szkół podstawowych i średnich. BWA Krosno odwiedziło blisko 300 uczniów którzy uczestniczyli w warsztatach artystycznych. Podczas zajęć dzieci i młodzież mieli możliwość zmontowania krótkiej animacji poklatkowej, a także techniką grafiki koncepcyjnej, zbudowania postaci w oparciu o scenariusz. Zajęcia przygotowali i poprowadzili Martyna Karpowicz i Krzysztof Brynecki. Dla dzieci i rodziców pokazowe zajęcia z sensoplatyki przygotowała Elżbieta Brynecka.

BWA Krosno

Kulminacyjnym dniem Tygodnia Otwarcia był 8 marca. Wtedy to nastąpiło „symboliczne” oficjalne otwarcie nowej siedziby BWA. Pierwszym punktem programu było umieszczenie kapsuły czasu w Antykwariacie i Księgarni Zbigniewa Oprządka. W kapsule znajdują się zdjęcia Krosna wykonane przez fotografów Przemysława Niepokój-Hepnara i Tomasza Okoniewskiego. Kapsuła czasu została zaplombowana i zamknięta na 50 lat. Tego dnia nastąpiło otwarcie wystawy „Nowe obrazy” Piotra Wójtowicza, znanego i cenionego malarza.

Na Dni Otwarte do Krosna przybył także zespół animatorek i performerek – Kolektyw Polka. W skład zespołu wchodzą: Alicja Brudło, Iwona Konecka, Izabella Gawęcka i Anna Sadowska W ramach swojej obecności dziewczyny prowadziły akcje happeningowe w przestrzeni publicznej, przez co symbolicznie włączyły mieszkańców Krosna w otwarcie BWA. Finał akcji odbył się w pracowni artystycznej 8 marca po części oficjalnej.

BWA Krosno

Wydarzeniom towarzyszyła instalacja multimedialna na fasadzie budynku autorstwa Jakuba Hadera. Projekt z użyciem video mappingu rozświetlał fasadę w czasie rzeczywistym, a „ożywiali” go ludzie wchodzący do budynku, chodzący po piętrach, będący w trakcie rozmów. Nie zabrakło działań oddolnych – przestrzeń Sali wystawowej stała się miejscem spotkania z grami planszowymi.

Ostatnim punktem Dni Otwartych były wykłady z historii sztuki prowadzone przez Grzegorza Stefańskiego, pracownika BWA. Tematem zajęć był “Nagrobek Jana Kamienieckiego w kościele Ojców Franciszkanów w kontekście sztuki XVI wieku i innych realizacji Jana Marii Padovano”.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.