W Krośnie odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Uczniowie krośnieńskich szkół protestowali przeciwko bierności rządzących wobec zmian klimatycznych.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to oddolna inicjatywa, zainspirowana wystąpieniem szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg podczas szczytu klimatycznego w Katowicach w 2018 roku. Organizatorzy strajku podkreślają, że jest on apolityczny. Na całym świecie odbywa się on 15 marca, w Krośnie odbył się podobnie jak w kilku innych miastach w piątek 12 kwietnia.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Krośnie

- Strajk w marcu był niesamowity, jednak wiemy, że Ziemia nadal potrzebuje naszej pomocy. Nie zależy nam tylko na słowach wsparcia - potrzebujemy odpowiedzialnych i natychmiastowych zmian! Dopóki nie zostaną podjęte realne działania na rzecz klimatu, nie przestaniemy strajkować! - czytamy w opisie marszu umieszczonym na Facebooku.W piątek na krośnieńskim rynku pojawiło się kilkudziesięciu młodych ludzi. Trzymali w rękach transparenty z hasłami w obronie Ziemi m.in: "Nie podnoście nam temperatury", "Nie ma planety B", "Dziś powietrze pachnie jak ostatnie dni planety" i "Bez naszej złości nie ma przyszłości". Niektórzy pojawili się w antysmogowych maskach. Dostępna była tzw. mównica otwarta, każdy uczestnik strajku mógł zabrać głos.