W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek dzieci w krośnieńskiej bibliotece spotkały się z Kopciuszkiem.
W piątkowy wieczór 10 maja kilkadziesiąt dzieci wraz z opiekunami, „spotkały się” z Kopciuszkiem w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Już przy wejściu do biblioteki każdą osobę Kopciuszek witał cukierkami zapraszając na przedstawienie, którego premiera miała rozpocząć się o godz. 18.00. Przed licznie zgromadzoną publicznością - dzieci uczestniczące w warsztatach teatralnych w Oddziale dla Dzieci – zaprezentowały nowoczesną odsłonę tej znanej od wieków bajki, pokazując, że „Kopciuszek” wciąż bawi dużych i małych. Rodzice, opiekunowie i rówieśnicy młodych aktorów brawami nagradzali kolejne sceny w przedstawieniu.

biblioteka Krosno

Spektakl przygotowany przez dzieci to był dopiero początek atrakcji przygotowanych przez bibliotekarzy na ten wieczór ph. „#biblioteka tam Kopciuszek czeka”, w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – w tym roku obchodzonego pod hasłem „#biblioteka”. Po spektaklu przed publicznością zaprezentowali się studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie - Studenckie Koło Naukowe „NEO”,  przedstawiając m.in. jak powstają roboty z klocków lego sterowane za pomocą specjalnych aplikacji, jak wykorzystać drukarkę 3D, co to są gogle do wirtualnej rzeczywistości czy jak działa kierownica logitech, zachęcając przy tym do skorzystania z możliwości jakie dają nowe technologie. Okazało się, że przygotowane przez SKN „NEO” atrakcje, „wciągnęły” zarówno dzieci jak i dorosłych i do skorzystania z gogli czy kierownicy trzeba było ustawić się w kolejce.

biblioteka Krosno

 Równocześnie Kopciuszek zaprosił dzieci do udziału w grze ph. „Zagubiony bucik Kopciuszka”. Kilkuosobowe gruby otrzymały tajemnicze koperty, a w nich zadania do wykonania. Dzieci musiały udać się m.in. do domku Kopciuszka, rozwiązać zadanie w „książkowych  górach”, „internetowym lesie”, „w mysiej norce”, odnaleźć „zaczarowaną karetę”, a w sali balowej rozwiązać skomplikowaną łamigłówkę, a na koniec odgadnąć hasło z otrzymywanych w trakcie gry liter. W rozwiązaniu zadań dzieciom pomagali specjalni „agenci – bibliotekarze”. Wygrała grupa, która wszystkie polecenia wykonała w najkrótszym czasie.

Po zakończeniu gry dzieci zaproszone zostały do zabawy plastycznej ph.  „Drugie życie książki w modzie” i musiały ze starych gazet, książek i kolorowych papierów wykonać ozdoby na sukniach Kopciuszka.
Nagrody uczestnikom zabaw i specjalne certyfikaty wręczyła na koniec Dyrektor KBP Bogusława Bęben.

biblioteka Krosno

W czasie kiedy dzieci bawiły się z Kopciuszkiem i robotami dorośli czytelnicy mogli zapisać się do biblioteki nie płacąc za kartę, a czytelnicy już zapisani, którzy między godz. 18.00 a 21.00 wypożyczyli książki, otrzymali specjalne konto VIP uprawniające do wypożyczania jednorazowo 10 woluminów. Przez cały czas  można było również kupić książkę za 1 zł na kiermaszu książek „używanych”, który jak zawsze cieszył się dużą popularnością,  a także zrobić sobie sleeveface z Kopciuszkiem. Specjalnie przygotowania makieta pozwoliła stać się księżniczką małym i nieco większym dziewczynkom.

Okazało się, że Kopciuszek świetnie się  odnalazł wśród nowoczesnych technologii, a biblioteka po raz kolejny potwierdziła, że jest w niej miejsce zarówno dla tradycji jak i nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które uczą i bawią nie tylko młodych użytkowników.