Dąb Jagiellon rosnący w Rzepniku walczy o tytuł Drzewo Roku 2019.
Przez cały czerwiec na stronie Klubu Gaja www.drzeworoku.pl można oddać swój głos na najciekawsze drzewo konkursu Drzewo Roku 2019.

16. drzew - finalistów tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zostało wyłonionych przez jury złożone ze specjalistów różnych dziedzin i zarazem miłośników drzew, spośród  blisko 50 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski. Jednym z finalistów jest Dąb Jagiellon rosnący w miejscowości Rzepnik w gminie Wojaszówka.

Dąb Jagiellon jest najstarszym drzewem znanym społeczności Gminy Wojaszówka. Rośnie na niewielkim wzniesieniu w pobliżu zabytkowej cerkwi grekokatolickiej pw. Św. Paraskewy.
Imię drzewa związane jest prawdopodobnie z dziejami sąsiedniej miejscowości Łączki Jagiellońskie, gdzie według przekazów historycznych miał znajdować się drewniany zamek, w którym bywał król Władysław Jagiełło. W tamtym czasie tereny te stanowiła puszcza i król urządzał tu wielkie łowy dzikiej zwierzyny. Według najstarszych mieszkańców drzewo miało "brata bliźniaka", który z nieznanych przyczyn przewrócił się i konieczne było jego wycięcie. Podobny los miał spotkać także Jagiellona. Prawdopodobnie w 1996 roku miał być ścięty - jak twierdzą mieszkańcy "wyrok był już podpisany". Jednak dzięki staraniom społeczności lokalnej dąb został ocalony, a w 1997 roku zyskał status pomnika przyrody. Historia dębu została przedstawiona w jednym z odcinków reportaży telewizyjnych Edwarda Marszałka pt. "Ścieżka przez las", który w pięknych słowach opisał Jagiellona: "żyje i pomaga żyć innym".

Zagłosuj na Dąb Jagiellon: www.drzeworoku.pl