W Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej krośnianie i sportowcy czytali dzieciom z okazji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
4 czerwca odbyła się w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej impreza czytelnicza z okazji obchodzonego w dniach 1-8 czerwca XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Tegoroczne hasło OTCD - „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie” - nawiązuje do uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W imprezie uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzecich krośnieńskich szkół podstawowych wraz z wychowawcami i rodzicami. Spotkanie rozpoczęto wspólnym obejrzeniem filmu zrealizowanego w KBP w ramach projektu „Łączy nas książka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

biblioteka Krosno

Gościem specjalnym spotkania była Beata Ostrowicka - autorka książek dla dzieci i młodzieży. Zebranych w Czytelni uczestników imprezy powitała Bogusława Bęben - dyrektor KBP, a zaproszeni goście: Bronisław Baran – Wiceprezydent Krosna, Anna Dubiel - Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta, Joanna Sowa – rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Ewa Bukowiecka – rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego, Krzysztof Jakubowicz – prezes Klubu Sportowego Budo oraz Beata Ostrowicka przeczytali, zgromadzonym w bibliotece dzieciom, wiesze o tematyce sportowej.

Następnie, w nawiązaniu do sportowego hasła tegorocznego Tygodnia Głośnego Czytania, odbył się pokaz zawodniczek karate z Klubu Sportowego Budo. Prezes Klubu – Krzysztof Jakubowicz przedstawił i zaprezentował zawodniczki, które od kilku lat trenują pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej i biorą udział w licznych zawodach i mistrzostwach sportowych zarówno w kraju jak i za granicą.

biblioteka Krosno

Po spotkaniu ze sportowcami przyszedł czas na spotkanie z autorką książek – Beatą Ostrowicką. Pisarka opowiedziała młodym czytelnikom o tym, skąd czerpie pomysły na nowe książki, że ma w swoim dorobku takie, które powstały w jeden dzień ale i takie, które pisała blisko rok. Zdradziła także tytuł najnowszej - „Szczygły”, która dopiero ukaże się na rynku księgarskim. Zaproponowała dzieciom zabawę w wymyślanie imienia dla maskotki, którą przywiozła do Krosna oraz opowiedzenia jej historii. Pomysłów nie brakowało, a nawet okazało się, że niektórzy drugo- i trzecioklasiści sami próbują pisać książki.


Na zakończenie spotkania rozstrzygnięty został konkurs na ilustrację do książek Beaty Ostrowickiej a nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy wręczyła laureatom sama autorka. Byli wśród nich: Aleksandra Lorens (SP nr 6) – I miejsce, Anita Madej (SP nr 3) – II miejsce oraz Anna Zedler i Natalia Wójcicka (SP nr 3) – III miejsce. Przyznano także wyróżnienia Julii Skibie, Amelii Uziel-Cygan, Mai Krowickiej, Sandrze Krupie, Wiktorii Wais i Partykowi Ginalskiemu ze SP nr 3 oraz Annie Baran i Poli Okoniewskiej ze Szkoły Muzycznej.

Wspólne pozowanie do zdjęć oraz rozmowy z autorką, podczas otrzymywania dedykacji i autografów, były miłym akcentem kończącym imprezę czytelniczą zorganizowaną z okazji XVIII OTCD.