W minioną sobotę w Krośnie odbyły się Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Juniorów i Juniorek w Szachach Szybkich.
Podkarpacki Związek Szachowy w Rzeszowie oraz Krośnieński Klub Szachowy „Urania” zorganizowali w Krośnie Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Juniorów i Juniorek w Szachach Szybkich. Turniej rozegrany został 8 czerwca w Hali Sportowej Miejskiego Zespołu Szkół Nr 4 w Krośnie (Guzikówka), w kategoriach wiekowych do 7, 9, 11, 13, 15 i 17 lat, osobno dla juniorów i juniorek, na dystansie 9 rund po 15 minut dla zawodnika na rozegranie partii.

Urania Krosno

Turnieje zgłoszone zostały do oceny rankingowej FIDE. W Mistrzostwach uczestniczyli zawodnicy zrzeszeni w klubach woj. podkarpackiego lub zamieszkujący na Podkarpaciu. Mistrzostwa sędziowali odpowiednio: grupę chłopców Maciej Woźniak, grupę dziewcząt Marian Lorenc.

W tym roku mistrzostwa zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego. Z dotychczasowych rozegranych turniejów o mistrzostwo Podkarpacia w Krośnie pobito rekord frekwencji, liczba uczestników imprezy wyniosła 261 zawodniczek i zawodników. Mistrzostwa stały na wysokim poziomie sportowym, wśród uczestników było wielu medalistów i finalistów mistrzostw Polski. Tak duża liczba uczestników mistrzostw świadczy o wysokim zainteresowaniu „ królewską grą” na Podkarpaciu. Jest to prawdziwy fenomen, który zawdzięczamy wielu zapaleńcom, chcącym zaszczepić tę inteligentną grę młodzieży i dzieciom.

szachy Krosno

W najstarszej grupie chłopców wystąpił wyjątkowo, mistrz Polski 9-letni Paweł Sowiński, który wygrał te zawody. Podczas ceremonii zakończenia  mistrzostw Prezydent Piotr Przytocki  wręczył zwycięzcom okazałe puchary w postaci figur szachowych, ufundowane przez Podkarpacki Związek Szachowy. Szczególne podziękowania składamy Dyrektorowi MZS Nr 4 w Krośnie Witoldowi Deptuchowi za pomoc w organizacji imprezy i udostępnienie sali gry oraz Edycie Pietryka, Marcie Mansz i Mieczysławie Penar za pomoc w obsłudze zawodów.