W Bratkówce podczas Festiwalu Tradycji Kulturalnych i Kulinarnych Gminy Wojaszówka otwarto i poświęcono zrewitalizowany dwór Starowieyskich.
W sobotę i niedzielę w Bratkówce odbył się Festiwal Tradycji Kulturalnych i Kulinarnych Gminy Wojaszówka.

Podczas festiwalu zaprezentowały swoje stanowiska Koła Gospodyń Wiejskich a na scenie wystąpiły zespoły artystyczne z gminy Wojaszówka i zaproszeni goście.

stoły Kól Gospodyń Wiejskich

Ważnym punktem dwudniowej imprezy było uroczyste otwarcie po remoncie i poświęcenie zabytkowego dworu Starowieyskich.

próba dzwonienia

Remont dworu w Bratkówce, podobnie jak dworu w Ustrobnej, został zrealizowany w ramach projektu "Zachowanie dziedzictwa kulturowego w gminie Wojaszówka - zespoły dworskie w Bratkówce i Ustrobnej". Jego wartość to ponad 4,1 mln złotych, z czego 2,6 mln gmina pozyskała z funduszy europejskich i 100 tys. zł od konserwatora zabytków. W ramach projektu zrewitalizowano także 5 ha przyległych parków, powstały nowe alejki oraz zainstalowano oświetlenie.

występy artystyczne

Oba zabytki pełnią nie tylko funkcję reprezentatywną. Dwór w Ustrobnej pełni funkcję Domu Ludowy, w środku powstało mini muzeum rodów gminy Wojaszówka. W odrestaurowanym dworze w Bratkówce mieści się szkoła podstawowa i izba pamięci rodziny Starowieyskich. Dużym zaskoczeniem przy remoncie dworu w Bratkówce było odnalezienie na dzwonnicy przedwojennego dzwonu. Miał on wyrwane serce, trafił do renowacji w specjalistycznej firmie, po raz pierwszy zabrzmiał w sobotę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

~Vox Veritas

10-06-2019 20:02 30 130

Bravo i Vivat Wójt - Waszmość Sławomir Stefański
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.