W Miejskim Zespole Szkół nr 5 w Krośnie odbyła się gala podsumowująca projekt "Zostań architektem swojej przyszłości".
Technikum nr 6 im. Jana Sas Zubrzyckiego oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 im. Jana Sas Zubrzyckiego w Krośnie od nowego roku szkolnego 2019/2020 będą tworzyły Zespół Szkół Architektoniczno - Budowlanych. W związku z tą ważną dla wizerunku szkoły zmianą, w trakcie obecnego roku szkolnego w Miejskim Zespole Szkół nr 5 w Krośnie (tak brzmi dotychczasowa nazwa zespołu szkół) realizowane były lekcje wychowawcze dla uczniów klas 8 ze szkół z terenu Krosna i okolic, na temat energetyki odnawialnej (prowadzone przez nauczycieli MZS nr 5). Młodzież miała okazję brać również udział w warsztatach sztukatorskich, a także w ciekawych konkursach (wzięło w nich udział ponad 60 uczniów z 17 szkół z terenu Krosna i okolic).

Zostań architektem swojej przyszłości w Budowlance

31 maja w Miejskim Zespole Szkół nr 5 odbyła się uroczysta gala podsumowująca całoroczny projekt przygotowany dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Przybyli na nią przedstawiciele 16 szkół wraz z opiekunami, gdzie odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień dla owych uczniów.

Zostań architektem swojej przyszłości w Budowlance

Na początku nauczycielka języka polskiego Agnieszka Prajsnar, przybliżyła postać patrona szkoły Jana Sas Zubrzyckiego, z którym związany był konkurs literacki pt. "Zostań architektem literatury". Polonistka podkreśliła, że młodzi ludzie bardzo chętnie puścili wodze fantazji i napisali opowiadania z elementami grozy bądź kryminału, w których "mrożąca krew w żyłach akcja" toczyła się w obiektach zaprojektowanych przez tego architekta. Pierwsze miejsce w owym konkursie otrzymała uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Krośnie Paulina Guzik za opowiadanie pt. "Zabójcza sztuka".

Następnie Małgorzata Twardzik-Wilk - malarka i nauczycielka ucząca w szkole historii sztuki, wygłosiła krótki i bardzo ciekawy merytorycznie wykład na temat perspektywy malarskiej nawiązując do zorganizowanego przez nią konkursu plastycznego "Architektura Podkarpacia", w którym młodzi artyści przedstawiali obiekty znajdujące się w naszym regionie. Małgorzata Twardzik-Wilk przyznała dwie równorzędne nagrody dla Heleny Myszkal z Podstawowej Szkoły Muzycznej w Krośnie i Doroty Bani ze Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich.

Zostań architektem swojej przyszłości w Budowlance

Konkurs "Krosno w instalacjach" został przygotowany przez Witolda Jana Żukowskiego - architekta, obecnie właściciela pracowni projektowej "Archiforma - architekci", a w przeszłości ucznia szkoły, który w swoim krótkim wystąpieniu przedstawił perspektywy, jakie daje nauka w technikum budowlanym. Witold Żukowski wręczył ufundowane przez siebie cenne nagrody. Najwyżej oceniona została praca wykonana przez uczennicę Szkoły Podstawowej nr 8 Lenę Maraj.

Zostań architektem swojej przyszłości w Budowlance

Ostatni konkurs "Pomaluj swój świat" polegający na zaprojektowaniu graffiti do pokoju młodzieżowego został podsumowany przez architekta Łukasza Zimę, uczącego w szkole między innymi dekoracji wnętrz. Zanim zostały ogłoszone wyniki goście mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu na temat dobierania barw oraz wykorzystywania gry kolorów do optycznego zmieniania rozmiarów i kształtów pomieszczeń. Wśród konkursowych prac za najciekawsze zostało uznane graffiti zaprojektowane przez Ewę Fiejdasz ze Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich.

Zostań architektem swojej przyszłości w Budowlance

Pod koniec spotkania wicedyrektor Jolanta Trzebuniak-Mercik w skrócie podsumowała programy unijne, w ramach których uczniowie szkoły mieli szanse odbyć praktyki zawodowe w różnych krajach zdobywając nowe doświadczenia, szlifując język oraz zwiedzając tak wspaniałe miejsca jak Barcelona, Dublin czy Berlin. Uczniowie, którzy odwiedzili Hiszpanię w poprzednim roku otrzymali zaświadczenia Europass, potwierdzające zdobycie umiejętności zawodowych.

Zostań architektem swojej przyszłości w Budowlance

Po gali młodzi goście mieli okazję spróbować swoich sił na warsztatach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli szkoły oraz skosztować babeczek, pieczonych przez "babeczki z Budowlanki". Były to warsztaty z geodezji czy z architektury krajobrazu, podczas których np. uczniowie wykonywali i rozdawali sadzonki ozdobnych roślin pokojowych, natomiast renowatorki uczyły młodszych kolegów jak zrobić sztukaterie do dekoracji wnętrz. Była to pierwsza edycja programu "Zostań architektem swojej przyszłości" , od września rozpocznie się następna.

Zostań architektem swojej przyszłości w Budowlance