W okolicy Dukli znów pojawił się niedźwiedź. Zwierze miało być widziane dzisiaj w Jasionce.
Ponad tydzień temu Urząd Gminy w Dukli poinformował o pojawieniu się w okolicach Jasionki - Zawadki Rymanowskiej niedźwiedzia. Dziś zwierze ponownie miało być widziane na tym terenie.

Warto przypomnieć zasady bezpiecznego zachowania w przypadku spotkania niedźwiedzia. Specjalną instrukcję wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie:

1. Zachowaj spokój i nie panikuj.
2. Nie zbliżaj się do niedźwiedzia.
3. Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy twojej obecności, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go i nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku.
4. Jeśli spotkasz młodego ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś.
5. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma - zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje.
6. Jeżeli zwierzę zostało sprowokowane, przypuszczalnie jest to samica z młodymi, bądź niedźwiedź w pobliżu padliny. Zapewne nie zdążył skryć się w bezpiecznym miejscu, bo pojawiłeś się nagle lub obudziłeś go z zimowego snu. Rozdrażniony niedźwiedź może zaatakować, jednak zwykle jest to pozorowany atak. Powinieneś jak najszybciej zasygnalizować mu swoje pokojowe intencje. Mów głośno, nie rób żadnych gwałtownych gestów. Opuść miejsce spokojnie, nigdy nie biegnij! Szarżujący niedźwiedź często chce tylko przestraszyć intruza, wycofa się zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu. Fizyczne ataki są rzadkością.
7. Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę, coś znacznego).
8. W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę - przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną, ochronisz narządy wewnętrzne. Udawaj, że jesteś martwy. Zachowuj się biernie jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie. Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.

RDOŚ przedstawił także praktyczne wskazówki jak należy się zachować w terenie gdzie mogą występować niedźwiedzie:
1. Rób wszystko, aby nie zaskoczyć niedźwiedzia.
2. Poruszając się po lesie nie chodź bezszelestnie - śpiewaj, rozmawiaj, pogwizduj, a niedźwiedź na pewno będzie wiedział, że jesteś i się usunie lub da znać, że jest w pobliżu.
3. Nasłuchuj odgłosów i obserwuj teren (niedźwiedź się usunie lub da znać ze jest w pobliżu).
4. Staraj się poruszać z wiatrem.
5. Widząc świeże tropy niedźwiedzia nie podążaj w ich kierunku.
6. Omijaj gęstwiny, młodniki, jeżeli nie musisz w nie wchodzić.
7. Poruszaj się drogami i szlakami.
8. Idąc z psem nie puszczaj go luzem.
9. Nie zostawiaj jedzenia, nie karm zwierząt, nie wyrzucaj odpadków spożywczych w pobliżu zabudowań – może to zwabić niedźwiedzia.

~dex

21-08-2019 10:04 17 82

Rozumiem, że wieża widokowa na Cergowej została zbudowana dla niedźwiedzi, bo nikt szanujący swoje życie i zdrowie tam już nie pójdzie.
Odpowiedz

~miejscowy

23-06-2019 09:39 21 116

Niech się misiu zasiedli w tych naszych lasach
Odpowiedz

~Dariusz

23-06-2019 07:26 22 115

Niechodz do lasu
Odpowiedz

~Mieszek

21-06-2019 21:32 17 123

Najlepszy sposób jak zachować się w sytuacji nagłego spotkania z niedźwiedziem znajdziemy w bajce Mickiewicza "Przyjaciele". Sposób stary i jak zwykle niezawodny, tylko trzeba wydać z siebie odpowiedni aromat, który nie bardzo tolerują zwierzęta drapieżne.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.