W niedzielę 23 czerwca w Niżnej Łące odbyły się "Wianki", impreza inspirowana słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały.
Wiążące się z Nocą Kupały zwyczaje miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj.

W trakcie nocy świętojańskiej, czyli najkrótszej w roku rozpalano ogniska w których palono zioła, min: szałwię, a skakanie przez ogień miało chronić przed złymi urokami i chorobami.
Popołudnie spędzone w Niżnej Łące pozwoliło wszystkim uczestnikom przenieść się w świat baśni i mistycznych wierzeń po współczesne inspiracje artystyczne.

W świat melodii ludowych wprowadził nas mini koncert zespołu śpiewaczego "Wrocanianki" z Wrocanki, następnie koncertowały kapele ludowe, "Pogórzanie" z Głowienki, "Trzcinicoki" z Trzcinicy oraz "Tarnowcoki" z Tarnowca prezentując melodie i przyśpiewki ludowe regionu krośnieńskiego i rzeszowskiego.

Wianki w Niżnej Łące

Dla najmłodszych wydzielona była strefa animacji, tam było malowanie buziek, gry zabawy z chustą animacyjną, konkursy , układanie klocków, te atrakcje zapewniała grupa animacyjna „Weselandia” z Beska, była również wata cukrowa, pop corn, balony dmuchane helem, oraz wędka szczęścia dla wszystkich.

W imprezie uczestniczyli v-ce starosta krośnieński Andrzej Guzik, przewodniczący Rady Gminy Miejsce Piastowe Wiesław Habrat, wójt Dorota Chilik, z-ca wójta Magdalena Hec - Mrozek, radni gminy oraz zaproszone delegacje KGW, oraz OSP z terenu Gminy Miejsce Piastowe. Podczas imprezy nie zabrakło ludowych obrzędów, tradycji, śpiewu, oraz tańca, które zaprezentował ZTL „Pogórzanie „ z Głowienki. Gdy zapadł zmierzch w stronę rzeki Jasiołki ze śpiewem na ustach wyruszył korowód sobótkowy, dziewczęta, panny, mężatki, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z zapalonymi pochodniami, delegacje pań z KGW, zespoły artystyczne, kapela i wszyscy chętni. Z nurtem rzeki popłynęły wianki, wedle tradycji, jeśli wianek szczęśliwie popłynie w dal, to w niedługim czasie dziewczęta i panny spotkają tego jedynego, na szczęście żaden z wianków nie zaplątał się w szuwarach, bo to wróżyłoby spełnienie marzeń dopiero za rok.

Wianki w Niżnej Łące

Późnym wieczorem w niebo wysoko i daleko unosiły się zapalone lampiony dając nadzieję spełnienia marzeń oraz spotkania za rok.
Obsługę gastronomiczną zapewniała firma A&M z Krosna, oraz panie z KGW z Niżnej Łąki. Organizatorem imprezy byli: Wójt Gminy, Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Kobiet Gospodyń Wiejskich, oraz OSP Niżna Łąka.

Udostępnij ten artykuł znajomym: