Do Europy po wiedzę i doświadczenie zawodowe wyruszyła grupa uczniów i nauczycieli ZSP Nr 2 w Krośnie, którzy odwiedzili Hiszpanię i Włochy.
Początek wakacji dla niektórych uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjlnych Nr 2 w Krośnie był bardzo pracowity. Dwudziestu ośmiu uczniów oraz czterech nauczycieli przedmiotów zawodowych odbywało staże i praktyki zawodowe w Ubedzie w Hiszpanii oraz w Barcellona Pozzo di Gotto na Sycylii we Włoszech. Zdobywanie doświadczenia zawodowego przez uczniów kształcących się w zawodach: fryzjer, technik usług fryzjerskich, cukiernik, kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych i technik technologii żywności – cukiernik było możliwe dzięki realizacji przez szkołę projektu „Stawiamy na zagraniczne doświadczenie zawodowe” w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

uczniowie Szpetnara

Praktyki zawodowe (nauczyciele) i staże (uczniowie) w salonach fryzjerskich, restauracjach oraz cukierniach pozwoliły beneficjentom projektu na zdobycie nie tylko cennego doświadczenia zawodowego i wiedzy na temat specyfiki poszczególnych stanowisk pracy, ale także na sprawdzenie samych siebie – praca w obcym, międzynarodowym środowisku, konieczność porozumiewania się w języku angielskim i hiszpańskim lub włoskim, stres, szybkie tempo pracy. Wszystko to sprawiło, że uczniowie zostali doskonale przygotowani do podjęcia, po zakończeniu szkoły, pracy nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju.

Z kolei bogatsi o nowe doświadczenie nauczyciele przyczynią się do wzmocnienia atrakcyjności i podniesienia jakości oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele brali udział w zajęciach dotyczących kultury kraju partnera, zajęciach z pedagogiem oraz zajęciach z doradcą zawodowym. Lekcje realizowane były w formie online oraz formie mieszanej blended learning z wykorzystaniem szkolnej platformy Moodle.

Szpetnar Krosno

Beneficjenci projektu podnosili również swoje umiejętności językowe. Przed wyjazdem na mobilności uczniowie i nauczyciele poznawali słownictwo branżowe oraz podstawowe zwroty w kursie językowym online z języka włoskiego i hiszpańskiego na szkolnej platformie Moodle. Kurs języka włoskiego i hiszpańskiego był kontynuowany w kraju partnera. Dodatkowo uczniowie wzięli udział w kursie języka angielskiego na specjalnie przygotowanej platformie OLS. „Szlifowanie” języka to nie tylko kursy, ale przede wszystkim bezpośrednie kontakty z beneficjentami programu Erasmus+ z innych państw m.in. z Francji oraz kontakty z innymi pracownikami w miejscu odbywania stażu i praktyki zawodowej. Po powrocie do kraju wszyscy uczniowie doszli do wniosku, że znajomość języków, nie tylko języka angielskiego, jest dzisiaj koniecznością, jeśli chce się osiągnąć sukces zawodowy. Pozwala również swobodnie i bez przeszkód podróżować po świecie.

Szpetnar Krosno

Na koniec trzytygodniowych staży każdy z beneficjentów otrzymał liczne certyfikaty m.in. dokument europass mobilność, certyfikat zawodowy i certyfikat językowy, będące potwierdzeniem nabycia nowych umiejętności i kompetencji zawodowych. Dodatkowo uczniowie i nauczyciele odbywający staże i praktyki zawodowe w Hiszpanii otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach „Przygotowanie churros” oraz „Rozpoznawanie gatunków oliwy i przygotowywanie tapas na bazie oliwy” w Centro de Interpretacion de Olivar y Aceite.

Po powrocie do kraju, w nowym roku szkolnym, uczniowie będą mieć możliwość podzielenia się zdobytymi umiejętnościami nie tylko przed swoimi kolegami i koleżankami z klasy w trakcie zajęć praktycznych, ale także przed całą społeczności szkoły w trakcie zorganizowanego Dnia Europejskiego.

Szpetnar Krosno

Organizacja Dnia Europejskiego w szkole na zakończenie obecnie realizowanego projektu „Stawiamy na zagraniczne doświadczenie zawodowe” to nie koniec przygody naszej szkoły z projektami Eramus+. Od września ZSP Nr 2 w Krośnie rozpoczyna realizacje kolejnego projektu „Uczniowie rozwijają swoje kompetencje dzięki współpracy z uczniami z krajów UE” o wartości ponad 120 tys. Euro! W ramach nowego projektu na staże i praktyki zawodowe do Portugalii, Hiszpanii i Włoch wyjedzie 47 uczniów i 6 nauczycieli.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.