1 września w Krośnie odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ten najtragiczniejszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął się od bombardowania Wielunia i ataku pancernika Schleswig-Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte.

W niedzielę 1 września w Krośnie odbyły się okolicznościowe uroczystości zorganizowane przez parafię św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie i Posła na Sejm RP Piotra Babinetza. Rozpoczęła je o godz. 10:00 msza święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II przy ul. Wyszyńskiego w Krośnie. Po nabożeństwie wprowadzenie historyczne wygłosił poseł Piotr Babinetz, przedstawiając okoliczności wybuchu wojny i jej początki na ziemi krośnieńskiej.

obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Krośnie

Ostatnim punktem był przemarsz uczestników na cmentarz komunalny gdzie złożono kwiaty i znicze na grobach żołnierzy Wojska Polskiego, Lotników Polskich i grobie generała Józefa Kwaciszewskiego.

obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Krośnie

W uroczystości wziął udział m.in. poseł Piotr Babinetz i Stanisław Piotrowicz, Prezydent Krosna Piotr Przytocki, Przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Guzik, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie st. bryg. Mariusz Bieńczak i Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie nadkom. Joanna Kędra.

Fotorelacja z krośnieńskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej: