Grecja była tematem przewodnim wydarzenia "Wiele Kultur, Jedno Miejsce - Od Kłajpedy po Saloniki”, które odbyło się w sobotę 7 września w Rogach.
"Wiele Kultur, Jedno Miejsce - Od Kłajpedy po Saloniki" to impreza przybliżająca kraje na szlaku ogromnego przedsięwzięcia drogowego jakim jest Via Carpatia. Ta międzynarodowa trasa ma połączyć północ Europy z krajami na południu Europy: od Litwy, przez Polskę, Słowację, Ukrainę, Węgry, Rumunię, Bułgarię, do Grecji i Turcji. Impreza odbyła się w sobotę 7 września w Rogach, na stadionie piłkarskim.

uczestnicy Wiele Kultur, Jedno Miejsce - Od Kłajpedy po Saloniki

Ważną częścią imprezy był panel dyskusyjny na temat szlaku Via Carpatia i jego roli w rozwoju gospodarczego regionu. Uczestnicy panelu byli zgodni, że trasa poprawi kontakty kulturalne, ale i gospodarcze, szczególnie polskiej "ściany wschodniej" (wideo).

panel dyskusyjny

Tematem przewodnim tegorocznej, pierwszej edycji imprezy była Grecja, kraj słynący z pięknych wysp, bogactwa zabytków i pysznego jedzenia. Nieprzypadkowo gościem specjalnym był Teo Vafidis - podróżnik, osobowość telewizyjna i mistrz kuchni śródziemnomorskiej. Wystąpił z pokazem kulinarnym podczas którego powstały dania kuchni greckiej a całość przeplatana była anegdotami i wspomnieniami (wideo). Wziął udział także, w towarzystwie Wójta Gminy Miejsce Piastowe Doroty Chilik i Nikolaosa Rusketosa z zespołu Orfeusz, w degustacji potraw greckich przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich z gminy Miejsce Piastowe (wideo).

Teo Vafidis

Wieczorem na scenie wystąpiła grecka grupa Orfeusz z greckimi przebojami śpiewanymi po grecku i polsku (wideo) a gwiazdą imprezy był zespół 2 plus 1. Dodatkową atrakcją był m.in. pokaz sprzętu wojskowego i samochodów sportowych a także wesołe miasteczko, liczne stoiska wystawiennicze i handlowe.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy: