"Poważna polityka" - pod takim hasłem o mandat senatora z okręgu 57 walczy niezależny kandydat Ryszard Skotniczny.
Ryszard Skotniczny to lokalny biznesmen, właściciel Dworu Kombornia. Pełni także wiele funkcji społecznych i gospodarczych, jest wiceprezesem Fundacji Hotele Historyczne Polska i Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, prezesem stowarzyszenia Europa Tradycja. Współorganizatorem Opłatka Maltańskiego czyli spotkania dla osób samotnych i potrzebujących, dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych. Jak sam przyznaje kandyduje do Senatu nie dla pieniędzy. Sam finansuje swoją kampanię i traktuję swoją misję jako służbę dla Polski.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej we wtorek, w dniu swoich 55 urodzin, przedstawił program wyborczy z którym idzie do wyborów.

Jago zdaniem, senator to osoba która ma "próbować łączyć a nie dzielić" a politycy muszą ze sobą rozmawiać aby łatwiej znaleźć wspólnie rozwiązania dla problemów, które się pojawią. Chce także dążyć do tego, aby samorządy miały większy niż dotychczas wpływ na środki finansowe i mogły swobodnie kształtować własną politykę.

W swoim programie stawia także na ekologię, turystykę i rodzinę. Proponuje stworzenie w Beskidzie Niskim miejsca, w którym zainwestują firmy proekologiczne i tym samym będzie szansa na ochronę unikatowego środowiska. Chce wspierać firmy, które opakowania plastikowe zastąpią szklanymi i zwiększenia inwestycji w szeroko rozumianą turystykę aby uchronić region przed wyludnieniem. Jest także za wdrożeniem państwowego systemu adopcyjnego, który usprawni i skróci procedury adopcyjne.