W Iwoniczu-Zdroju odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej kpt. Eugeniusza Werensa ps. Pik.
W piątek 13 września w Iwoniczu-Zdroju odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej kpt. Eugeniusza Werensa ps. Pik. Odsłonięcie poprzedzone zostało sympozjum w sali Kina Wczasowicz poświęcone sylwetce kpt Pika.

sympozjum w sali Kina Wczasowicz

Kpt Werens to bohater kampanii wrześniowej i Armii Krajowej. W lipcu 1944 roku w ramach akcji "Burza" odbił ze swoim oddziałem Iwonicz-Zdrój z rąk Niemców i utworzył obszar zwany Rzeczpospolitą Iwonicką. Bronił go przez blisko dwa miesiące aż do skoczenia Armii Czerwonej. Po wojnie podjął pracę w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego nie ujawniając swojej przeszłości. Po dekonspiracji wyjechał do Wrocławia gdzie tworzył lokalne organizacje podziemne i konspiracyjne. Aresztowany wraz z żoną, szwagierką i teściową, po procesie skazany na śmierć i rozstrzelany.

Ryszard Sługocki

Tablicę odsłonił jej fundator Ryszard Sługocki - dziennikarz, podróżnik i dyplomata, ostatni żyjący żołnierz oddziału kpt. Werensa. Tablicę umieszczono na sanatorium Sanato gdzie mieścił się partyzancki szpital a obecnie znajduje się Izba Pamięci szpitala partyzanckiego i ppłka dra Józefa Aleksiewicza.

Lucyna Wasylów

W uroczystości wzięła udział córka kpt. Eugeniusza Werensa Lucyna Wasylów, która urodziła się w więzieniu, dwa miesiące przed śmiercią ojca. Towarzyszyli jej dwaj wnukowie kapitana.